لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

آمریکا از همکاری با متحدان برای طراحی یک «راهبرد یکپارچه» در پاسخ به اقدامات جمهوری اسلامی خبر داد


جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا - آرشیو

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید دولت ایالات متحده با رهبران دو حزب کنگره و کشور‌های گروه هفت و سایر متحدان، برای طراحی پاسخی جامع به عنوان یک «راهبرد تلافی‌جویانه یکپارچه» در واکنش به حمله هوایی اخیر جمهوری اسلامی به اسرائیل، همکاری می‌کند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، جیک سالیوان روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای گفت هدف از این اقدام پاسخگو‌ کردن جمهوری اسلامی بابت اقدامات بدخواهانه و بی‌ثبات‌کننده‌اش است، و بر موضع قاطع ایالات متحده بر «تعهد به اقدام»، همراه با متحدان و شرکای جهانی و همچنین کنگره، تاکید کرد.

به گفته کاخ سفید، تحریم‌های جدید علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی همراه با تحریم‌های اضافی علیه نهادهای حامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت دفاع در راه است و دولت آمریکا پیش‌بینی می‌کند کشورهای متحد نیز به‌سرعت اقدامات تنبیهی خود را دنبال کنند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این بیانیه تصریح کرده است علاوه بر این‌ها، تلاش‌هایی هم برای تقویت سازوکار‌های دفاعی منطقه‌ای در خاورمیانه و «یکپارچگی سامانه‌های دفاع هوایی و موشکی» برای مقابله مؤثرتر با توانمندی‌های تهاجمی جمهوری اسلامی، در دستور کار قرار گرفته است.

جیگ سالیوان تأکید کرد تحریم‌ها و ابتکارات آتی، نشان‌دهنده «تلاشی مستمر» برای کاهش توانمندی‌های نظامی و رسیدگی همه‌جانبه به رفتار مخرب جمهوری اسلامی است.

در طول سه سال گذشته، ایالات متحده بیش از ۶۰۰ فرد و نهاد مرتبط با تروریسم، تامین ‌مالی تروریسم، پایمال ‌شدن ‌حقوق‌ بشر و حمایت از گروه‌های تروریستی و نیابتی جمهوری اسلامی مانند حماس در نوار غزه، حزب‌الله در لبنان، حوثی‌ها در یمن و کتائب حزب‌الله در عراق را تحریم کرده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا چندی پیش در پاسخ به پرسشی درباره میزان آمادگی واشنگتن برای مقابله با اقدام احتمالی تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به بهانه حمله ۱۳ فروردین منتسب به اسرائیل علیه کنسولگری‌اش در دمشق گفت حمایت واشنگتن از اسرائیل «آهنین» است.

XS
SM
MD
LG