لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۵

چین سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را بدون توضیح لغو کرد


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

سخنگوی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۳ تیر، اعلام کرد که چین سفر برنامه‌ریزی شده جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، را لغو کرده ولی دلیلی برای این اقدام ارائه نکرده است.

نبیله مسرالی در اعلامیه‌ای کتبی‌ گفت که «متاسفانه» همتایان چینی اطلاع داده‌اند که باید به دنبال تاریخ‌هایی جایگزین برای سفر جوزپ بورل در هفته آینده باشیم.

بورل قرار بود روز ۱۹ تیر برای دیدار با همتای چینی خود و مذاکره در مورد «مسائل استراتژیک» از جمله حقوق بشر و جنگ روسیه با اوکراین به پکن سفر کند.

خورخه تولدو، سفیر اتحادیه‌ اروپا در چین، روز یکشنبه یازدهم تیر در مجمع جهانی صلح در پکن گفته بود که چین و اروپا احتمالا دو گفتگو در ماه سپتامبر برگزار خواهند کرد؛ یکی در مورد اقتصاد و تجارت و دیگری در مورد مسائل دیجیتال.

این دومین بار در سال جاری میلادی است که سفر آقای بورل به چین لغو می شود. علت لغو سفر قبلی او در ماه آوریل، مثبت بودن نتیجه تست کرونای مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام شده بود.

او در سخنرانی آماده شده‌اش برای سفر در ماه آوریل گفته بود که اگر چین به دنبال صلح در اوکراین نباشد، اروپا نمی‌تواند به آن کشور اعتماد کند.

چین گفته که مایل به میانجی‌گری برای برقراری صلح در اوکراین است و این موضع که در ماه فوریه سال جاری میلادی اعلام شد، با استقبال گرم روسیه و اوکراین مواجه شد.

XS
SM
MD
LG