لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۹

بورل: رفتار چین رویکرد اروپا را تعیین می‌کند


جوزپ بورل - آرشیو
جوزپ بورل - آرشیو

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز یکشنبه گفت رفتار پکن، از جمله آنچه در قبال تایوان انجام می‌دهد، روابط چین و اروپا را تعیین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بورل این اظهارات را در یک سخنرانی ویدئویی در آغاز نشست وزیران امور خارجه «گروه هفت» مطرح کرد. وزیران هفت کشور صنعتی جهان در ژاپن گرد هم آمده‌اند.

سخنان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو موضوع را برجسته کرد که پیش از نشست سه روزه وزیران گروه هفت مورد توجه قرار گرفته است؛ نیاز به داشتن رویکرد واحد در قبال چین و نگرانی در مورد تایوان.

چین اخیرا رزمایشی نظامی را در اطراف تایوان انجام داد و اعلام کرد که حمله به اهدافی در تایوان را شبیه‌سازی کرده است.

ژاپن تنها عضو آسیایی گروه هفت است. توکیو نگرانی‌های عمیقی در مورد قدرت رو به رشد چین در منطقه دارد و به ویژه نگران احتمال اقدام نظامی علیه تایوان است.

جوزپ بورل در سخنرانی خود بر لزوم تعامل با چین و باز نگه داشتن ارتباطات با این کشور تاکید کرد اما گفت: «هر چیزی که در تنگه تایوان اتفاق بیفتد برای ما اهمیت زیادی دارد.»

او چین را یک شریک، رقیب و حریف سیستمی خواند و گفت رفتار چین تعیین خواهد کرد که اتحادیه اروپا، چین را در کدام یک از این سه مورد جای خواهد داد.

یک مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا نیز به رویترز گفت که وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در نشست خود در ژاپن احتمالا در مورد اتخاذ رویکرد «مشترک و هماهنگ» در قبال چین گفتگو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG