لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

دولت اوباما گزارش لوموند را گمراه کننده خواند


دولت اوباما اتهام شنود محتوای ۷۰ میلیون مکالمه تلفنی شهروندان فرانسه را رد کرده است. روزنامه فرانسوی لوموند این اتهام را منتشر کرد و در پی آن موج انتقادی علیه ایالات متحده برانگیخت.

جیمز کلپر، مدیر مرکز ملی اطلاعات آمریکا، دیرگاه سه شنبه بیانیه ای منتشر کرد که طی آن گزارش روزنامه لوموند در این خصوص را حاوی اطلاعات غیردقیق و گمراه کننده توصیف کرد.

آقای کلپر تاکید کرد که میزان و نوع اطلاعاتی که دولت آمریکا از راه شنود به دست می آورد، در حد متعارف و معمول است و همه کشورها این کار را انجام می دهند.

مکزیک نیز در حال بررسی صحت اتهاماتی است که علیه آمریکا پیرامون شنود و کسب اطلاعات مطرح شده است.

میگویل انخل اوسوریو چونگ وزیر کشور مکزیک گفت دستور داده است تحقیقاتی درباره شنود احتمالی مقامهای مکزیکی توسط آمریکا انجام شود.

حوزه آنتونیو مید وزیر امور خارجه مکزیکدر ژنو گفت رئیس جمهوری امریکا به رئیس جمهوری مکزیک قول داده است تحقیقاتی درباره نگرانی مکزیک از شنود مقامهای این کشور - در چارچوب تحقیقی گسترده تر از جمع آوری اطلاعات در آمریکا - انجام دهد.

مجله اشپیگل آلمان روز یکشنبه گزارشی منتشر کرد که آژانس اطلاعات ملی آمریکا در ماه مه ۲۰۱۰ ای میل های مقامهای مکزیکی را بازبینی کرده است.
اشپیگل نوشت که گزارش را بر اساس اطلاعات محرمانه ای که از طریق ادوارد اسنودن پیمانکار امنیتی سابق آمریکا درز کرده تهیه کرده است. اسنودن هم اکنون در روسیه زندگی می کند. در این گزارش آمده که آمریکا قبل از انتخاب انریکه پنا نیتو به ریاست جمهوری مکزیک جاسوسی او را می کرده است، و قبل از آن نیز جاسوسی فیلیپه کالدرون رئیس جمهوری پیشین مکزیک را.
XS
SM
MD
LG