لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

اسنودن:«اسناد محرمانه را به چین یا روسیه نداده ام»


اسنودن در مصاحبه با نیویورک تایمز ادعا کرد که مدارک محرمانه دولت آمریکا را از هنگ کنگ خارج نکرده است.

ادوارد اسنودن،‌کارمند قراردادی پیشین آمریکا که با ربودن تعدادی سند محرمانه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سی.آی.ای) و گریختن به هنگ کنگ و سپس روسیه خبرساز شد، می گوید احتمال آن که روسیه یا چین از طریق وی به اطلاعات یا اسناد محرمانه آمریکا دست یافته باشند، صفر است.

آقای اسنودن که گفت و گویش با روزنامه نیویورک تایمز روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر منتشر شد، طی این مصاحبه گفته است که تمام مدارک محرمانه دولت آمریکا را که در اختیار داشته، در پی ورود به هنگ کنگ به خبرنگاران داده است.

اسنودن می گوید همراه بردن اسناد محرمانه به مسکو مغایر و به زیان منافع ملی بوده و از این روی، وی دست به چنین کاری نزده است.

ادوارد اسنودن در گفت و گو با نیویورک تایمز افزوده که با شیوه های سایبری مبارزه با تروریسم دولت چین آشناست و دولت آمریکا آگاه است که وی اطلاعات محرمانه را از دسترس جاسوسان چینی دور نگاه داشته است.

این کارمند اطلاعاتی پیشین آمریکا طی مصاحبه اش با نیویورک تایمز گفته است:«مقام های دولت آمریکا بدون آن که مجازات شوند، قانون شکنی می کنند، اما انتظار دارند شهروندان آمریکایی اطلاعات محرمانه را فاش نکنند و اگر چنین کنند، آنها را مجازات می کنند.»

گفتنی است که ادوارد اسنودن که ۲۹ ساله و کارمند یک شرکت پیمانکار دولت آمریکا بود، تابستان گذشته مدعی شد که از زمان دولت جورج بوش، مقام های آمریکایی بدون اجازه شهروندان، مکالمات و مکاتبات آنها را شنود کرده اند، و این، خلاف قوانین و مقررات آمریکاست.

آژانس امنیت ملی آمریکا در پی مصاحبه روزنامه نیویورک تایمز با ادوارد اسنودن، در این خصوص اظهار نظری نکرده و واکنشی نشان نداده است، اما پیش تر در دفاع از عملکرد خود گفته است که شیوه شنود مکالمات و مکاتبات، نقش مهمی در پیشگیری از اجرای طرح های تروریستی ایفا کرده و برای امنیت ملی آمریکا مفید بوده است.
XS
SM
MD
LG