لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

اروپا و اتحادیه عرب: اورشلیم پایتخت مشترک اسرائیل و فلسطینی‌ها باشد


فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در بروکسل - ۷ اسفند ۱۳۹۶
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا (چپ) و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در بروکسل - ۷ اسفند ۱۳۹۶

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو اتحادیه عرب روز دوشنبه بار دیگر بر این موضع خود تاکید کردند که شهر اورشلیم باید بطور مشترک پایتخت دو کشور اسرائیلی و فلسطینی باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از دیدار با وزیران خارجه اتحادیه عرب در بروکسل بر حفظ «وضعیت ویژه» اورشلیم تاکید کرد.

فدریکا موگرینی همچنین گفت دو بلوک اروپایی و عربی بر این نکته توافق دارند که راه حل دو کشور مستقل در کنار هم تنها راه پایان دادن به مناقشه اعراب و اسرائیل خواهد بود.

اورشلیم به دلیل وجود اماکن مذهبی و تاریخی در آن، برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان شهری مقدس است، و سازمان ملل زمانی پیشنهاد کرده بود یک شهر بین المللی باقی بماند.

از تعیین وضعیت این شهر، که هم اسرائیلی ها و هم فلسطینی ها آن را پایتخت خود می دانند، به عنوان یکی از بزرگترین موانع دستیابی به توافق صلح بین دو طرف یاد می شود.

دیدار امروز وزیران خارجه اتحادیه عرب و مقام‌های اتحادیه اروپا پس از آن انجام می‌شود که آمریکا در حال آماده سازی مقدمات انتقال سفارت خود در اسرائیل به اورشلیم است.

رئیس جمهوری آمریکا اواخر آذر ماه به وعده دیرینه واشنگتن در شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل عمل کرد و خواستار انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم شد.

دولت پرزیدنت دونالد ترامپ پیشتر اعلام کرده است که تاسیسات موقت سفارت ایالات متحده در شهر اورشلیم در ماه مه ۲۰۱۸ (اواسط بهار آینده) بازگشایی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG