لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

اجلاس محیط زیست برزیل آغاز به کار کرد


رهبران دهها کشور برای شرکت در نخستین روز اجلاس سه روزه محیط زیست سازمان ملل متحد در ریودو ژانیرو گرد آمده اند.

انتظار می رود این اجتماع آخرین اصلاحات را در پیش نویس سندی که پیش از این دیپلمات های بیش از ۱۹۰ کشور تصویب کرده اند انجام دهد.

هدف این سند تلاش برای بیرون آوردن میلیون ها انسان از فقر از طریق توسعه بادوام تشریح تشریح شده است.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد هنگام گشایش کنفرانس در روز چهارشنبه گفت اینک شاهد «توافقی تاریخی» هستیم، و جهان می خواهد بییند که آیا کلمات به عمل تبدیل می شود یانه.»

دبیرکل سازمان ملل از حاضران در کنفرانس خواست «این فرصت را تلف نکنند.»


فعالان محیط زیست می گویند این سند بسیار ضعیف است و مکانیسم های اجرایی ندارد.

استفان هیوز، تحلیلگر محیط زیست در در دانشگاه ملی استرالیا به صدای امریکا می گوید شگفت آور نیست که دیپلمات ها نتوانستند روی اقدامات قاطع در سند توافق کنند، زیرا ملت ها پیش از دست زدن به هر عملی باید به یک همفکری داخلی برسند.

با این حال، او می گوید کنفرانس ریو ، بر خلاف اجلاس بررسی تغییر آب و هوا که سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۹ در کپنهاگ تشکیل داد، هم اینک توانسته است سندی ارائه دهد.

روز چهارشنبه بانک توسعه آسیا، بانک جهانی و ۶ بانک توسعه دیگر در کنفرانس اعلام کردند در دهه آینده ۱۷۵ میلیارد دلار برای کمک به اجرای پروژه های توسعه حمل و نقل در کشورهای درحال رشد سرمایه گذاری خواهند کرد.

پیشتر در روز سه شنبه، شهرداران ده ها شهر بزرگ جهان در نشستی در پایتخت برزیل درباره اقداماتی که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای جریان دارد به بحث پرداختند.
XS
SM
MD
LG