لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

ساخت بزرگترین شبکه پارک دریایی جهان در استرالیا


استرالیا قصد دارد در مساحتی به وسعت ٣̷١ میلیون متر مربع اقیانوس، از جمله در «دریای مرجان» واقع در ساحل شمال شرق کشور، بزرگترین شبکه پارک های دریایی جهان را بسازد. ماهیگیری و استخراج نفت و گاز در این مناطق محافظت شده، ممنوع خواهد بود.

منابع دریایی و آب هایی که منطقه ای به وسعت هند را می پوشانند، بیش از یک سوم قلمروهای استرالیا را در برمی گیرند. حفاری برای اکتشاف نفت و گاز در همه پارک های ملی دریایی استرالیا ممنوع خواهد بود و ماهیگیری تجاری در برخی از حساس ترین مناطق محدود خواهد شد.

اعلام این خبر از سوی مقامات استرالیا، با برگزاری «اجلاس زمین Rio+۲۰» در برزیل همزمان شده است. گروهی متشکل از رهبران بین المللی بیش از ١٣٠ کشور جهان در مورد محافظت از جنبه های مهم محیط زیست گفتگو خواهند کرد.

کانبرا سال گذشته اعلام کرد که برای محافظت از حیات دریایی در «دریای مرجان» در سواحل کوئینزلند، قوانین جدیدی تصویب خواهد کرد. انواع کوسه ها، صخره های دریایی کمیاب و دره های باریک در اعماق دریا در مناطق استوایی دورافتاده در این دریا وجود دارند.

تونی برک، وزیر محیط زیست استرالیا می گوید این طرح به طور جامعی از مناطق وسیعی در آب های ساحلی کشور محافظت خواهد کرد.

او گفت: «این بزرگترین شبکه منابع دریایی سراسر جهان است. ما در واقع در دل اقیانوس ها، پارک های ملی ایجاد کرده ایم. اما من تصور می کنم، جواهر در دل دریای مرجان نهفته است و این منطقه بخشی از یک پارک دریایی دیگر در آب های (کشورهای) مشترک المنافع خواهد بود.»

مردم می گویند ما در طرح پیشنهادی خود از بخش وسیعی از دریای مرجان محافظت کرده ایم، اما مردم اصرار می ورزند که مناطق بیشتری از منابع دریایی اقیانوس ها مورد محافظت قرار بگیرند.

بنا به اعلام «بنیاد حفاظت از منابع طبیعی استرالیا»، ابتکار ایجاد شبکه منابع طبیعی «یک دستاورد تاریخی» بود، اما از جانب گروه های منافع خاص و نیز طرفداران محیط زیست انتقادهایی را متوجه خود کرده است.

مقامات صنعت ماهیگیری می گویند این طرح زندگی مردم مقیم سواحل اطراف این پارک های دریایی را مختل خواهد کرد. برک می گوید دولت در مورد جبران خسارت های ماهیگیران با آن ها مشورت خواهد کرد.

با این وجود طرفداران محیط زیست دولت را متهم می کنند که به هنگام تعیین مرزهای منابع دریایی اقیانوس ها به فشاری که از جانب بخش انرژی اعمال شده است، تن داده و در بسیاری از مناطق برای محافظت از پستانداران دریایی از پیامدهای استخراج نفت و گاز به اندازه کافی تلاش نکرده است.
XS
SM
MD
LG