لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

رودخانه پوتومک در واشنگتن در معرض آلودگی


وضعیت رود پوتومک، مایۀ نگرانی فعالان محیط زیست است و ادامۀ آلودگی آن سبب کاهش میزان نور و اکسیژن آب رودخانه و به خطر افتادن آبزیان می شود.

یک گروه فعال محیط زیست که برای حفظ رودخانه های آمریکا می کوشد و نام آن «آمِریکن ریوِرز» یا «رودهای آمریکایی» است، اعلام کرده که رود پتومک که در منطقۀ واشنگتن جاری است، امسال از تمامی رودهای دیگر این کشور بیشتر در معرض آلودگی قرار گرفته است.

رود پتومک آب آشامیدنی بیش از پنج میلیون نفر را تأمین می کند. هرروز صدها هزار نفر از کنار آن می گذرند و آن را می بینند، برروی آن قایق سواری می کنند یا در امتداد آن به پیاده روی و دوچرخه سواری مشغول می شوند.

پوتومک پیش از آنکه به پایتخت آمریکا برسد، از چهار ایالت می گذرد و به خلیج چساپیک می رسد که دهانۀ پتومک است.

آلودگی پتومک به سبب جریان داشتن آن در مزارع و آلوده شدن آن به کود، نیز ریختن زبالۀ زمینهای کشاورزی، زبالۀ خیابانهای پایتخت و در هنگام بارندگی شدید، راه یافتن فاضلابهای شهری به این رود، ایجاد می شود.

دان بوئِسک- رئیس مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه مریلند- می گوید وضعیت رود پتومک، مایۀ نگرانی است و ادامۀ آلودگی، میزان نور و اکسیژن را در آب رودخانه کم می کند و از این روی، ادامه زندگی و تولید مثل را برای بسیاری از جاندارانی که در این رود به سر می برند، دشوار می کند.

یک نیروگاه برق که با ذغال سنگ کار می کند درنزدیکی رود پتومک است که سبب آلودگی بیشتر آب آن می شود. قرار است این نیروگاه به زودی تعطیل شود، اما تا آن هنگام، فعالیت آن، به جانداران آبزی که در پتومک به سرمی برند، همچنان آسیب می زند. این نیروگاه، آب داغ وارد رود می کند و انواعی از مواد سمی را نیز راهی رودخانه می کند که طبعاً برای آبزیان مضر و خطرناک است.

اما استیو چاکوناس که مربی ماهیگیری است، معتقد است که محل کار وی- رود پتومک- از چندین سال پیش تغییرات بسیاری کرده و پاکیزه تر شده است. او می گوید که مردم، بیش از گذشته، مراقب تمیزی رودخانه هستند و خیلی کمتر از سابق، داخل آب و اطراف رود، زباله می ریزند، و از این روی، ماهیها هم سرحالتر شده اند.

نهاد «آمِریکن ریوِرز» یا «رودهای آمریکایی» هشدار داده است که نه تنها پتومک که اکنون از رودخانه های دیگر وضعیتی خطرناکتر دارد، بلکه برخی رودهای دیگر آمریکا نیز در صورت ضعیف شدن قدرت اجرایی قانون «حفظ آب پاک»، ممکن است در معرض خطر قرار گیرند. این قانون، مصوب سال ۱۹۷۲ میلادی است و گروهی از قانونگذاران که مخالف آن هستند، برای تضعیف آن تبلیغ می کنند. دراین حال، گروههای فعال محیط زیست نیز با تلاش برای تقویت این قانون، می کوشند تا سلامت و تمیزی آب رودخانه های آمریکا را حفظ کنند.
XS
SM
MD
LG