لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۰

مقامهای چین:«آلودگی شهر ووهان، صنعتی نیست»


نمایی از هوای آلودۀ پکن، ششم ژوئن
نمایی از هوای آلودۀ پکن، ششم ژوئن
مقامهای چین روز سه شنبه شایعۀ راه یافتن گازهای مسموم صنعتی را به استان مرکزی هوبیئ تکذیب کردند. از بامداد دوشنبه، شهر ووهان و حومۀ آن را در این استان، مِهِ غلیظ زردرنگی دربرگرفته است.
وبسایت سازمان حفاظت از محیط زیست استان هوبیئ سبب پیدایش این مه را سوزاندن کاه عنوان کرده، و از مردم خواسته است که از خانه خارج نشوند و اگر بیرون می روند از ماسک استفاده کنند. این وبسایت هرگونه احتمال آلودگی صنعتی را رد کرده است.
متخصصان محیط زیست معتقدند که این نوع آلودگیها اغلب ریشۀ صنعتی دارند. وبسایت پلیس چین روز سه شنبه نوشت که دو کاربر اینترنت را که به تعبیر آنها شایعات نادرستی پیرامون آلودگی صنعتی پراکنده بودند، بازداشت کرده است.
پلیس چین می گوید این دو کاربر اینترنت ادعا کرده اند که مه غلیظ، ناشی از رخنۀ کلر یا وقوع یک انفجار در یک کارخانۀ تولید فولاد بوده است. پلیس ضمن رد چنین احتمالی، از شهروندان خواسته است که «به شایعات اینترنتی اطمینان نکنند.»
آلودگی هوای ووهان از روز دوشنبه سه برابر میزان مجاز بوده است.
سوختن- یا سوزاندن- کاه، که مقامهای محیط زیست چین، آن را سبب مه غلیظِ زرد رنگ ووهان خوانده اند، کیفیت هوای پکن را درآستانۀ بازیهای المپیک سال ۲۰۰۸ نیز آلوده کرد.
گفتنی است که سفارت آمریکا در پکن از سه سال پیش تاکنون یک مانیتور برای زیر نظر گرفتن میزان آلودگی هوا روی بام ساختمان سفارتخانه نصب کرده و میزان آلودگی را مرتب اعلام می کند. ارقامی که از سوی سفارت آمریکا اعلام می شود، اغلب بالاتر از رقمهایی است که شهرداری پکن اعلام می کند.
هفتۀ گذشته، معاون وزیر محیط زیست چین، این اقدام آمریکا را غیرقانونی خواند و افزود که تنها دولت چین اجازۀ ثبت و اعلام این ارقام را دارد و افزود که وزارتخانۀ متبوعش درتلاش پیگیر برای کاهش میزان آلودگی صنعتی و آلودگی هوا در چین است، و این مشکل، یک شبه حل نخواهد شد.
XS
SM
MD
LG