لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

انتخابات فرانسه: تفاوت امانوئل مکرون با مارین لوپن چیست


بانکدار و وزیر سابق امور مالی فرانسه امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به دور دوم راه یافته است. نظرسنجی ها نشان می دهد که مکرون رقیب خود مارین لوپن را در انتخابات هفتم مه شکست می دهد.

نشریه انگلیسی اکسپرس مروری کرده است به وعده های انتخاباتی مکرون:

فرانسه و اتحادیه اروپا

آقای مکرون جنبشی را برای حمایت تمام قد از اتحادیه اروپای قدرتمندتر راه انداخته و سیاست های او نیز انعکاس همین امر است.

مانیفست او می گوید که اتحادیه اروپا بهترین «ضمانت صلح» در این قاره است و خواستار گسترش قدرت دفاعی آن است.

او می خواهد شورای امنیت اروپایی تشکیل دهد که رهبر نظامی، دیپلماتیک و اطلاعاتی اعضا را یکجا داشته باشد. مکرون در باره همکاری با ناتو نیز تاسیس دفاتر دائمی برای کنترل امنیت اروپا را پیشنهاد کرده است.

سرمایه گذاری و هزینه

آقای ماکرون برنامه ای پنج ساله را برای سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در زمینه های آموزش حرفه ای، کشاورزی، حمل و نقل، پروژه های زیربنایی و بهداشت و درمان پیشنهاد کرده است.

این برنامه همچنین شامل سرمایه گذاری در زمینه انرژی و محیط زیست و حرکت از انرژی ناشی از ذغال سنگ به منابع تجدیدپذیر می شود.

مهاجرت

در مقابل مارین لوپن، آقای مکرون فرانسه را با درهای بسته به روی مهاجران و پناهجویان نمی خواهد.

او خواستار شش ماه زمان برای بررسی تقاضای پناهجویان و کلاس های بیشتر زبان و برنامه های جذب تازه واردین به جامعه فرانسه شده است. او با آن که با ممنوعیت پوشیدن برقع در دانشگاه ها مخالفت کرده اما مدافع سیاست های سکولار در مجامع عمومی است.

اقتصاد

او می گوید مالیات شرکت های تجاری را از ۳۳ درصد به ۲۵ درصد می رساند. او گفته که با ۳۵ ساعت کار قانونی در هفته موافق است اما به شرکت ها امکان می دهد تا ساعات خود را تنظیم کند.

دفاع و امنیت

آقای مکرون وعده داده تا بودجه دفاعی را تا سال ۲۰۲۵ دو درصد افزایش دهد. سرمایه گذاری دفاعی شامل استخدام ده هزار مامور پلیس مضاعف و ایجاد ۱۵ هزار محل نگهداری زندانیان در زندان ها می شود.

آموزش و فرهنگ

شمار دانش آموزان مدارس ابتدایی در برخی از ۱۲ هزار منطقه کم درآمد فرانسه، نصف شده و به ۱۲ نفر در هر کلاس می رسد. آموزگاران شاغل در این مناطق حدود سه هزار یورو حق کار در این مناطق را دریافت خواهند کرد.

آقای مکرون وعده داده تا به افراد بالای ۱۸ ساله کارتی با حدود ۵۰۰ یورو ارزش برای مصارف فرهنگی تعلق گیرد که باید صرف خرید بلیط سینما، تئاتر و کنسرت شود.

XS
SM
MD
LG