لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

واکنش مقام‌های آمریکا و دیگر کشورها به انتخابات فرانسه


با مشخص شدن نتایج دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رهبران ایالات متحده و دیگر کشورها به آن واکش نشان دادند، برخی همچون دونالد ترامپ از این انتخابات استقبال کردند و برخی از راهیابی یک نامزد دست راست افراطی ابراز نگرانی کردند.

دونالد ترامپ یکشنبه شب در توئیتی از این انتخابات در فرانسه استقبال کرد.

آقای ترامپ نوشت: انتخابات بسیار خوبی هم اکنون در فرانسه در جریان است.

با اینحال، آقای ترامپ از اظهارنظر حمایت آمیز برای انتخابات دور دوم در فرانسه خودداری کرد. سایت هیل نوشت رئیس جمهوری آمریکا از اعلام اینکه از ماری لوپن نامزد راست فرانسه حمایت می کند، خودداری کرد. به گزارش اسوشیتدپرس، آقای ترامپ وقتی در این باره مورد سوال قرار گرفت گفت «من نظری درباره آن ندارم.»

یکشنبه شب سوم اردیبهشت، با شمارش بیش از ۹۷ درصد آرا مشخص شد که امانوئل مکرون و ماری لوپن، دو نامزد راست میانه و راست افراطی به دور دوم رفته اند. آقای مکرون ۳۹ ساله، نامزد مستقل میانه رو و خانم لوپن، نامزد رهبر جناح راست افراطی موسوم به «حزب جبهه ملی» است.

‎رأی دهندگان به یازده نامزد ریاست جمهوری رأی دادند. دور دوم روز هفدهم اردیبهشت برگزار می‌شود. اکثر نظرسنجی ها می گویند که در دور دوم آقای مکرون، خانم لوپن را شکست خواهد داد.

نتیجه دور نخست انتخابات در فرانسه با واکنش های متفاوتی روبرو شد. بخصوص که دو نامزد سیاست متفاوتی را دنبال می کنند.

آقای مکرون خواستار باقی ماندن فرانسه در اتحادیه اروپا است. این موضع او موجب استقبال حامیان قدرتمند ماندن اتحادیه اروپا شد. سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیروزی مکرون را تبریک گفت و از سیاست او برای حمایت از اتحادیه اروپا تمجید کرد. وی نوشت، «فرانسه و اروپا با هم پیروز می توانند پیروز شوند. میانه از باورهای پوپولیستی قوی تر است.»

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان هم با استقبال از پیروزی ماکرون نوشت که او حتما پیروز دور دوم انتخابات خواهد بود: عالی برای اروپا.

علاوه بر مقامات آلمانی، فدریکو موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا به مکرون تبریک گفتند.

در بریتانیا هنوز نخست وزیر واکنشی نداده اما جرج آزبرن از مقامات دولت سابق بریتانیا ماکرون را دوست خود نامید و به او تبریک گفت.

در مقابل اما کنستانتین کوساچف رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سفلی روسیه به جای مکرون به رقیب او یعنی مارین لوپن تبریک گفت.

با اینحال سخنگوی پوتین واکنش محتاطانه تری داشت. دیمتری پسکوف نوشت ما به انتخابات مردم فرانسه احترام می گذاریم و امیدوار به ساخت رابطه خوب به نفع دو طرف هستیم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG