لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

نگرانی رئیس جمهوری فرانسه از قدرت گرفتن نامزد راست افراطی: همه به ماکرون رای بدهید


فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه
فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری کنونی فرانسه، از مردم کشورش خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری کشور به جای نامزد جناح راست افراطی از نامزد مستقل میانه‌رو حمایت کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری در حال خروج فرانسه، روز دوشنبه از مردم کشورش خواست تا در دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در ماه آینده برگزار می شود از امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، حمایت کنند.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که روز یکشنبه سوم اردیبهشت ماه برگزار شد، از میان چهار نامزد اصلی، خانم مارین لوپن از جناح راست افراطی و آقای امانوئل ماکرون، نامزد مستقل میانه رو، موفق شدند با حذف دیگر رقبای خود به دور دوم این انتخابات راه یابند.

نظرسنجی ها در فرانسه حاکی از آن است که در دور دوم انتخابات، آقای ماکرون دستکم ۶۱ درصد آراء را به خود اختصاص داده و پیروز نهایی انتخابات شود. آنچه به این رقم اضافه کرده این است که ژان لوک ملانشون و فرانسوا فیون، دو رقیب حذف شده در دور نخست انتخابات، وعده داده اند در اعتراض به لحن ضد-مهاجرتی خانم لوپن، از آقای ماکرون حمایت کرده و حامیان خود را به سمت او سوق دهند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست فرانسه که ماه های پایانی دوره ریاست جمهوری اش را سپری می کند، در پیامی تلویزیونی حمایت خود از آقای ماکرون را اعلام کرد و گفت «حضور جناح راست افراطی در دور دوم انتخابات تهدیدی برای کشور محسوب می شود. آنچه در معرض خطر است، ترکیب، وحدت، عضویت در اتحادیه اروپا، و جایگاه جهانی فرانسه است.»

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه هفتم ماه مه (۱۷ اردیبهشت) برگزار خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG