لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۷

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه؛ مکرون و لوپن به دور دوم راه یافتند


 امانوئل مکرون و مارین لوپن نامزد های راست میانه و افراطی به دور دوم رفتند.
امانوئل مکرون و مارین لوپن نامزد های راست میانه و افراطی به دور دوم رفتند.

با شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون و مارین لوپن به دور دوم انتخابات رفتند که دو هفته دیگر برگزار می شود.

یکشنبه شب سوم اردیبهشت، با شمارش بیش از ۹۷ درصد آرا مشخص شد که دو نامزد راست میانه و راست افراطی به دور دوم رفته اند. آقای مکرون ۳۹ ساله، نامزد مستقل میانه رو و خانم لوپن، نامزد رهبر جناح راست افراطی موسوم به «حزب جبهه ملی» است.

‎رأی دهندگان به یازده نامزد ریاست جمهوری رأی دادند. دور دوم روز هفدهم اردیبهشت برگزار می‌شود.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در پاریس، این انتخابات در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد؛ فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری، دستور داد که ۵۰ هزار مامور پلیس و ژاندارم اضافی از ۶۷ هزار حوزه رأی گیری در سراسر فرانسه محافظت کنند.

این نخستین انتخابات فرانسه است که تحت وضعیت فوق العاده دولتی در پی حملات تروریستی ۲۰۱۵ برگزار شده است.

برخی از ناظران معتقدند که حملات تروریستی و مشکلات امنیتی، به ویژه حمله تروریستی هفته گذشته، روی نظر بسیاری از رای دهندگان تاثیرگذار است.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در توئیتی در واکنش به تیراندازی در خیابان شانزه لیزه پاریس نوشت: «مردم فرانسه بیش از این، چنین شرایطی را نمی پذیرند. این تاثیر بزرگی در انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت.»

از سوی دیگر، به گفته تحلیلگران و صاحبنظران انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می‌تواند بر سیاست جهان تاثیرگذار باشد. دستکم دو نامزد از مجموع یازده نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه وعده برگزاری یک همه پرسی احتمالی برای خروج فرانسه از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داده‌ بودند.

برای شرکت در این انتخابات، ۴۷ میلیون شهروند فرانسوی ثبت نام کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG