لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۲

خانواده عماد شرقی می‌گویند خواهان دیدار با رئیس جمهوری آمریکا هستند 


عماد شرقی - آرشیو
عماد شرقی - آرشیو

همسر و دو دختر عماد شرقی، شهروند آمریکایی که بیش از چهار سال پیش در ایران بازداشت شده است، از کاخ سفید و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا تلاش‌های خود را برای آزادی او و بازگرداندنش به آمریکا افزایش دهند.

حنا شرقی، دختر عماد شرقی، روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس گفت که خانواده‌اش از زمانی که تابستان امسال به طور علنی درخواست ملاقات با جو بایدن را دادند، هیچ ملاقات یا صحبتی با رئیس جمهوری آمریکا نداشته‌اند. خانواده عماد شرقی خواسته‌اند هم به عنوان خانواده و هم در کنار سایر خانواده‌هایی که عزیزانشان در خارج از کشور بازداشت هستند، با رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفت‌و‌گو کنند.

مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا پیشتر بارها اعلام کرده‌اند که بازگرداندن همه آمریکایی‌های زندانی در ایران را در اولویت هر نوع مذاکره یا توافق با ایران قرار داده‌اند.

مهرماه امسال و پس از آزادی باقر نمازی، یک شهروند آمریکایی و یکی از مقام‌های برجسته سابق سازمان ملل، که در سال۲۰۱۶ به ناحق در ایران بازداشت شده بود، وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد که کار دولت آمریکا در این راه هنوز به پایان نرسیده‌ است و دولت خود را به تامین آزادی همه شهروندان آمریکایی که به‌ ناحق در ایران و سراسر جهان بازداشت شده‌اند، متعهد می‌داند.

وندی شرمن، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا، هم شهریور ماه گفت: «صرفنظر از نتیجه مذاکرات احیای برجام، دولت بایدن به تلاش‌های خود برای بازگرداندن شهروندان به طور غیرقانونی زندانی در ایران ادامه خواهد داد.»

خانم شرمن در گفت‌وگویی با جیسون رضائیان، ستون‌نویس واشنگتن‌پست و زندانی سابق در ایران، گفت با خانواده‌های بسیاری از شهروندان آمریکایی به طور غیرقانونی زندانی در کشورهای دیگر از جمله ایران دیدار داشته است.

حنا شرقی همچنین گفت می‌خواهد به جو بایدن در مورد وضعیت پدرش بگوید. او گفت: «می‌خواهم به او بگویم که چقدر می‌ترسیم، این موضوع چقدر سخت است و واقعاً چقدر این مسئله از نظر زمانی حساس است.»

خانواده شرقی گفتند که اغلب با وزارت امور خارجه آمریکا در تماس هستند اما مشارکت آقای بایدن را بسیار مهم می‌دانند.

حنا شرقی گفت فکر می‌کند عاقبت کاخ سفید باید مشارکت بیشتری کند و در مورد پدرش تصمیم باید از آنجا گرفته شود. به گفته او رئیس جمهوری آمریکا این اختیار را دارد که تصمیمات بزرگی بگیرد.

حنا شرقی گفت که پدرش ممکن بود در آتش سوزی اخیر زندان اوین تهران کشته شود. دست‌کم هشت نفر در این آتش سوزی کشته شدند. خانواده شرقی دو روز طول کشید تا خبر سالم بودن او را شنیدند.

سیامک نمازی، دیگر آمریکایی که در هفت سال گذشته در زندان اوین به سر می برد نیز از آتش سوزی جان سالم به در برد. مراد طاهباز، یک ایرانی آمریکایی دیگر که در سال ۲۰۱۸ در ایران بازداشت و به ۱۰ سال حبس محکوم شد، هنگام آتش سوزی در زندان اوین نبود.

XS
SM
MD
LG