لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۲

آلمان سطح هشدار به شهروندان خود درباره سفر به ایران را افزایش داد


تصویری ترکیبی از یک فرد ملبس به پرچم ایران و پرچم آلمان
تصویری ترکیبی از یک فرد ملبس به پرچم ایران و پرچم آلمان

وزارت امور خارجه آلمان روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خود به‌ویژه شهروندان دوتابعیتی ایرانی-آلمانی خواست از انجام هرگونه سفر به ایران خودداری کنند.

در این بیانیه ضمن اشاره به بازداشت‌های خودسرانه گسترده شهروندان خارجی توسط جمهوری اسلامی آمده که سفر به ایران با خطر جدی بازداشت، بازجویی، و محکوم شدن به دوره‌های طولانی‌مدت زندان همراه است.

طبق بیانیه، بر خلاف آلمان که در آن آزادی بیان حاکم است، پست‌های افراد در شبکه‌های اجتماعی و یا حتی یادداشت‌های شخصی‌شان ممکن است توسط جمهوری اسلامی به عنوان «تهدید علیه امنیت ملی»، «تروریسم»، یا «افساد فی‌الارض» تفسیر شود.

آلمان ماه گذشته نیز شهروندان خود را از سفر به ایران بر حذر داشته بود اما بیانیه روز جمعه وزارت امور خارجه این کشور سطح هشدار را نسبت به ماه گذشته افزایش داده است.

آلمان در اوایل شهریور ماه بازداشت یک شهروند ۶۶ ساله خود از سوی جمهوری اسلامی را به اتهام عکسبرداری از مناطق ممنوعه تایید کرد.

به‌جز او، هم‌اینک دو شهروند ایرانی-آلمانی به نام‌های ناهید تقوی و جمشید شارمهد در ایران زندانی هستند. خانم تقوی در سال ۱۳۹۵ زندانی شد و به ١٠ سال حبس محکوم شده است. جمشید شارمهد نیز در سال ١٣٩٩ از امارات متحده عربی ربوده شد. او متهم به «افساد فی‌الارض» شده و بیم آن می‌رود اعدام شود.

XS
SM
MD
LG