لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۶

مراسم ادای سوگند رئیس جمهوری مصر برگزار شد


مراسم ادای سوگند عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری جدید مصر در دیوان عالی کشور - ۱۸ خرداد ۱۳۹۳
مراسم ادای سوگند عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری جدید مصر در دیوان عالی کشور - ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران، به نمایندگی از حسن روحانی در مراسم تحلیف السیسی شرکت کرد.

فرمانده پیشین ارتش مصر کمتر از یک سال پیش دولت محمد مرسی، نخستین رئیس جمهوری آن کشور که در انتخاباتی آزاد پس از سقوط حسنی مبارک روی کار آمده بود، را سرنگون کرد و اکنون خود بر جای وی می نشیند.

عبدالفتاح السیسی روز یکشنبه به عنوان هشتمین رئیس جمهوری مصر در برابر دیوان عالی کشور ادای سوگند کرد. مراسم تحلیف در حضور قضات دیوان عالی و مقامات بلندپایه دولتی و شخصیت های خارجی برگزار شد.

ماهر سامی معاون وزیر دادگستری مصر در مراسم امروز گفت خداوند مصر را از مصائب حفظ کند – چرا که در سه سال تلاطم سیاسی در کشور خون های زیادی ریخته شده است. وی گفت محمد مرسی رئیس جمهوری اسلامگرای مصر در پی یک انقلاب مردمی – و نه یک کودتای نظامی – از قدرت کنار گذاشته شد.

بر اساس قانون اساسی مصر، رئیس جمهوری باید با ادای سوگند در برابر پارلمان کار خود را آغاز کند؛ اما در نبود یک پارلمان برگزیده مردمی، مراسم امروز در برابر قضات دیوان عالی برگزار شد. در حالی که مصر تلاش می کند تا نهادهای دموکراتیک را بار دیگر احیا کند، انتخابات پارلمانی قرار است در نیمه ماه ژوئیه (اواخر تیرماه) برگزار شود.

شماری از سران کشورهای عرب از جمله ملک عبدالله پادشاه اردن، امیر کویت، پادشان بحرین، شاهزاده سلمان آل سعود ولیعهد عربستان سعودی و ولیعهد امارات عربی متحده در مراسم سوگند رئیس جمهوری مصر شرکت داشتند. ایالات متحده و اتحادیه اروپا هیأت های میان رتبه ای برای مراسم به مصر گسیل داشتند. رهبران ترکیه و قطر – که روابط مصر با آنها تیره است – به مراسم دعوت نشده بودند.

از ایران نیز، حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه نیز به نمایندگی از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مراسم تحلیف آقای السیسی شرکت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران هفته گذشته نامه دعوت از رئیس جمهوری ایران در مراسم تحلیف السیسی را به محمد نهاوندیان رییس دفتر رئیس جمهوری تحویل داده بود.

اما آقای روحانی به دلیل آن که طبق برنامه از قبل پیش تعیین شده، قرار است روز دوشنبه ۱۹ خرداد ماه به ترکیه سفر کند، قادر به شرکت در مراسم تحلیف آقای السیسی نیست.

تحلیلگران سیاسی می گویند انتظار می رود به رسمیت شناخته شدن رهبر جدید مصر از سوی جامعه بین المللی به بازگرداندن ثبات کشور و بهبود وضع اقتصادی کمک کند.
XS
SM
MD
LG