لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۶

السیسی پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر شد


عکس آرشیوی از عبدالفتاح السیسی
عکس آرشیوی از عبدالفتاح السیسی

نتیجه شمارش تقریبا تمامی آرای اخذ شده در انتخابات ریاست جمهوری مصر، نشان می دهد فرمانده پیشین ارتش آن کشور، با فاصله زیادی نسبت به تنها رقیب خود و با نتیجه ای قاطع به پیروزی رسید.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مسئولان ستاد انتخاباتی عبدالفتاح السیسی روز پنجشنبه گفتند او توانسته است ۹۲ درصد رای های اخذ شده را کسب کند. تنها رقیب او، حمدین صباحی سیاستمدار چپگرا، ۹/۲ درصد رای ها را بدست آورد، ۴ درصد آرا باطل شد.

آمار رسمی کمیسیون انتخابات احتمالا هفته آینده منتشر خواهد شد، اما به دلیل اختلاف زیاد آرای السیسی و رقیبش، انتظار نمی رود تغییر عمده ای در نتیجه انتخابات بوجود آید.

در صورت اعلام نتیجه قطعی و تائید آن، آقای السیسی دومین رئیس جمهور مصر پس از آغاز قیام مردم مصر در سال ۲۰۱۱، که منجر به سرنگونی دولت حسنی مبارک شد، خواهد بود.

محمد مرسی اولین رئیس جمهور آن کشور که در سال ۲۰۱۲ به صورت دموکراتیک انتخاب شد، با اتهام تلاش برای به انحصار گرفتن قدرت، با اعتراض های گسترده عمومی روبرو شد و تنها یک سال در این سمت باقی ماند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته طی سخنانی دولت آینده مصر را تشویق به پیگیری خواست مردم برای انجام اصلاحات در آن کشور کرد.

انتخابات ریاست جمهوری مصر از روز دوشنبه آغاز شد و قرار بود طی دو روز برگزار شود؛ اما به دنبال استقبال کم مردم، برای یک روز دیگر تمدید شد و روز چهارشنبه نیر رای گیری ادامه یافت.

در پیروزی السیسی در این انتخابات تردیدی وجود نداشت، اما او در تلاش بود میزان مشارکت مردم در انتخابات را بالا ببرد.

درصد مشارکت پس از آن که انتخابات برای یک روز دیگر تمدید شد، افزایش یافت به بیش از ۴۳ درصد رسید؛ با این حال از ۵۲ درصد اعلام شده در انتخابات سال ۲۰۱۲، که محمد مرسی پیروز آن شد، پائین تر بود.

اسلامگرایان و برخی از گروه های جوانان انقلابی سکولار انتخابات را تحریم کرده بودند.

اخوان المسلیم، حامی اصلی دولت مرسی که از مردم مصر خواسته بود که در انتخابات ریاست جمهوری جاری شرکت نکنند، روز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد «السیسی و همپیمانان او قادر نخواهند بود که به اقدامات خود را از طریق فریب و تقلب مشروعیت ببخشند».
XS
SM
MD
LG