لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۸

محاکمه دسته‌جمعی طرفداران مرسی در مصر ادامه دارد


عکس آرشیوی از محاکمه محمد مرسی رییس جمهوری برکنارشده مصر
عکس آرشیوی از محاکمه محمد مرسی رییس جمهوری برکنارشده مصر
در آخرین نمونه از برگزاری محاکمه های دست جمعی در مصر، محاکمه ۱۷۰ نفر از کسانی که مظنون به حمایت از رییس جمهوری برکنار شده آن کشور هستند، روز یکشنبه به اتهام دخالت در اتفاقات خشونت بار سال گذشته در آن کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برگزاری محاکمه این افراد در دو دادگاه جداگانه در قاهره و کفرالشیخ، آخرین نمونه از محاکمه گروهی طرفداران محمد مرسی است که طی ماه های گذشته برگزار شده و منجر به صدور احکام اعدام و زندان شده است.

از زمان سرنگونی دولت محمد مرسی در تیر ماه ۱۳۹۲ تاکنون، حدود ۱۶ هزار نفر از طرفداران اخوان المسلمین، از جمله خود مرسی و دیگر رهبران ارشد آن گروه، بازداشت و به اتهام های گوناگون از جاسوسی گرفته تا جنایت و فساد محاکمه شده اند.

دولت موقت مورد حمایت ارتش در مصر، همچنان به سرکوب نیروهای طرفدار مرسی و اخوان المسلمین ادامه می دهد و در برخی موارد، روند دادرسی بیش از دو جلسه به درازا نکشید که این امر اعتراض گروه های فعال حقوق بشری و برخی از دولت های خارجی را برانگیخته است.

انتخابات ریاست جمهوری مصر روزهای ۵ و ۶ خرداد ماه برگزار خواهد شد و انتظار می رود عبدالفتاح السیسی فرمانده پیشین ارتش مصر پیروز آن باشد.

همزمان در رویدادی جداگانه و در حالی که فعالیت های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات در مصر در جریان است، شب گذشته یک بمب دست ساز در جریان راه پیمایی انتخاباتی طرفداران السیسی در قاهره منفجر شد که منجر به مجروح شدن ۴ نفر، از جمله ۲ مامور پلیس شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، السیسی که در شب گذشته در محل انفجار حضور نداشت. وی تاکنون از شرکت در تجمعات طرفداران انتخاباتی اش خودداری کرده و به دلایل امنیتی به حضور در برنامه ها و مصاحبه های تلویزیونی اکتفا کرده است.
XS
SM
MD
LG