لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

بازگشت اِل نینیو


کارشناسان و دانشمندان هواشناس می گویند به نظر می رسد که پدیده جوی موسوم به «اِل نینیو» دارد بر می گردد. این پیش بینی احتمال بروز خشکسالی در برخی نقاط و سیل در نقاطی دیگر را تقویت می کند.

علائم اولیه حاکی است که این امر می تواند رکوردهای ثبت شده قبلی در جدول هواشناسی جهان را بشکند. اما کارشناسان می گویند هنوز نمی توان با قاطعیت درباره تاثیرات محلی نظر داد.

تاثیرات جهانی
اِل نینیو، هر چند سال یک بار، و هنگامی رخ می دهد که آب های قطبی در اقیانوس آرام در بخش آمریکای جنوبی، گرمتر از حد معمول شود. هوای گرمی که از این آب ها برمی خیزد موجب تغییر مسیر بادهای عمده ای می شود که در سطح کره زمین می وزد.

این روند می تواند بادهای موسمی در جنوب و جنوب شرق آسیا را تضعیف کند. فصول بارانی در آفریقای جنوبی احتمالا خشک خواهند شد و همزمان شرق و جنوب آمریکا احتمالا صحنه نزولات جوی فراوان خواهد بود.

کارشناسان با احتمال دو سوم، پیش بینی می کنند که ال نینیو تا آخر سال جاری میلادی رخ دهد.

زیر سطح
اما آنچه که اهمیت دارد حجم بالای آب گرم در زیر سطح اقیانوس آرام در نزدیکی قطب جنوب است.

هواشناسان می گویند در حال حاضر نسبت به سال ۱۹۹۷، و درست قبل از تشکیل بزرگترین ال نینیوی ثبت شده در تاریخ، انرژی بسیار بیشتری در زیر آب ذخیره شده است.

ال نینیوی سال ۹۸ـ۱۹۹۷ منجر به جاری شدن سیل های فاجعه بار در پرو، وقوع آتش در جنگل های اندونزی و مالزی، و افزایش فراوان دمای هوای جهانی شد.

در صورتی که آب های گرم در شرق اقیانوس آرام راهشان را به سطح بازکنند و آنجا بمانند، این به معنای وقوع یک پدیده عمده ال نینیو، ویرانی جوی در سطح جهان، و احتمالا ثبت دمای جدید بالا در کره زمین است.

تضمینی نیست
تونی بارنستون مدیر بخش پیش بینی هوا در دانشگاه کلمبیا، و محقق «انستیتوی تغییرات جوی و جامعه» می نویسد: «وجود آب گرم زیر سطح به تنهایی برای تضمین وقوع ال نینوی سهمگین کافی نیست.»

آب گرم ممکن است پراکنده شود. ممکن است به سطح راه یابد اما آنجا نماند. بارنستون می گوید ال نینو در این موقع از سال، بسیار غیرقابل پیش بینی است.

علاوه بر این، اتمسفر نیست نسبت به چند سال گذشته در چرخه سردتری است که ممکن است در جهت وقوع ال نینیوی قوی عمل نکند.

گری ایلیرتز، مدیر شبکه سیستم هشدار اولیه قحطی برای سازمان توسعه بین المللی آمریکا می گوید: «ما پیش بینی کردیم که این ال نینوی بزرگی است. این واقعه می تواند سرمنشاء سرنوشت آینده صنعت خوراک در جنوب آفریقا باشد.»

پیش بینی آینده
کارشناسان پیش بینی هوا تا ماه اوت تصویر بهتری از آنچه که ال نینیو در چنته دارد به دست خواهند آورد.

مایک هالپرت، رئیس مرکز پیش بینی وضع اقیانوس ها و اتمسفر در آمریکا می گوید: «ال نینیو هر صدها تا هزاران سال یک بار بازمی گردد، پس قطعا به تغییرات آب و هوا ربطی ندارد. حال پرسش اینجاست که آیا واقعا تغییرات جوی کره زمین در وقوع این پدیده اثر دارد یا نه؟»
XS
SM
MD
LG