لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

سازمان ملل: خوردن حشرات راه حل گرسنگی در جهان


مسابقه آشپزی با حشرات، لائوس
مسابقه آشپزی با حشرات، لائوس
تازه‌ترین راه حل پیشنهادی سازمان ملل متحد در مبارزه با گرسنگی، گرمایش جهانی و آلودگی محیط زیست احتمالا جایی بیخ گوشتان یا در حال پرواز یا خزیدن است.

سازمان ملل متحد می‌گوید حشرات خوراکی به عنوان مواد غذایی کم‌چرب و پروتئین‌دار می‌تواند منبع خوراک انسان، حیوانات خانگی و دام شود. به گفته سازمان ملل متحد، این راه حل، تولید گازهای گلخانه‌ای و آلودگی محیط زیست ناشی از پرورش دام را کاهش می‌دهد، در کشورهای درحال توسعه اشتغال‌زایی و شکم میلیون‌ها گرسنه در جهان را سیر می‌کند.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در گزارشی که روز دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ماه (١٣ مه) منتشر کرد می‌گوید امروزه دو میلیارد نفر، عمدتا در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین از حشرات تغذیه می‌کنند.

برخی حشرات مدتی است که در خوراک همه ما به کار برده می‌شوند، مثلا تقاضا برای کاربرد رنگ طبیعی در خوراکی‌ها روبه افزایش است. رنگ قرمزی که از حشره‌ای به اسم «قرمزدانه» و عمدتا از کشور پرو صادر می‌شود، در بسیاری از ماست‌های مخلوط با توت‌فرنگی در جهان استفاده می‌شود و بسیاری از کارخانجات داروسازی نیز از حشرات در رنگ‌‌آمیزی قرص استفاده می‌کنند.

گزارش اخیر می‌گوید ارزش خوراکی حشرات، ملخ، انواع سوسک‌های آبی، مورچه و زنبور، می‌تواند منبع جایگزین پروتئین گوشتی باشد در عین حال که چربی کمتری نیز دارد. دانشمندان همچنین می‌گویند حشرات خوراکی منبع فیبر و مواد معدنی مثل آهن، منگنز، فسفر، سلنیوم و روی هستند. بنا به این گزارش به طور متوسط حشرات می‌توانند دو کیلوگرم خوراک خود را به یک کیلوگرم پروتئین تبدیل کنند. در مقابل دام که هر هشت کیلو خوراک را به یک کیلو گوشت تبدیل می‌کند.

پروژه ای از سوی سازمان ملل متحد در اروپا، با بودجه چهار میلیون دلاری، در حال تحقیق روی استفاده از مگس در صنعت بازیافت است به این ترتیب که با تغذیه از فضولات حیوانات غذای حیوانات دیگری مثل مرغ را فراهم کند.
XS
SM
MD
LG