لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۶

افزایش کمک بانک جهانی به آسیب دیدگان توفان فلیپین


در فلیپین تعدادی از بازماندگان توفان هایان به صف ایستاده اند تا برنج رایگان دریافت دارند.
در فلیپین تعدادی از بازماندگان توفان هایان به صف ایستاده اند تا برنج رایگان دریافت دارند.

بانک جهانی در حال گفتگو با دولت فلیپین است تا میزان و سرعتِ کمکهای نقدی به افراد فقیر و تیفون زده این کشور افزایش دهد.

پس از آن که جمعه گذشته طوفان دریایی منهدم کننده و عظیمی، موسوم به توفان هایان، مجمع الجزایر فلیپین را در هم کوبید، جیم یانگ کیم، رئیس بانک جهانی، روز گذشته در یک نشست مطبوعاتی گفت بانک جهانی در حال گفتگو با دولت فلیپین است تا میزان و سرعتِ کمک های نقدی خود را به افراد فقیر و توفان زده این کشور افزایش دهد.

قرار است که بانک جهانی کمک های خود را از طریق دولت فلیپین به فقیرترین خانواده های این کشور ارائه دهد، تا آنها بتوانند کودکان خود را به مدرسه فرستاده، و از خدمات پزشکی استفاده کنند.

رئیس بانک جهانی گفت: ما به مقامات دولت فلیپین گفته ایم که آماده ایم، تا از هر راهی که آنها مناسب تشخیص می دهند، کمک های خود را ارسال داریم. آقای کیم افزود: بانک جهانی - ارائه کننده بین المللی عمده وام های توسعه - حتی در نظر دارد، در پاکسازی و بازسازی مناطق توفان زده به فلیپین کمک کند، درست همان اقداماتی که بانک جهانی پس از زمین لرزه در هائیتی انجام داد.

طوفان دریائی هایان، که احتمالاً به عنوان بزرگترین و توانمندترین طوفان دریایی در تاریخ به ثبت خواهد رسید، جمعه گذشته جزایر مرکزی مجمع الجزایر فلیپین را سختی در هم کوبید، تاکلوبان، مرکز استان لیته این کشور را با خاک یکسان کرد.

بنیگنو آکینوسوم، رئیس جمهوری فلیپین، روز گذشته تلفات ناشی از طوفان هایان را بین ۲ تا ۲۵۰۰ نفر برآورد کرد، که اکثراً آنها در سیلاب ناشی از امواج عظیم ناشی از طوفان هایان غرق شدند.

آقای کیم گفت مشکل اساسی آن است که نمی توان وقوع یک رویداد طبیعی را به گرمایش زمین نسبت داد. او ابراز امیدواری کرد که طوفان هایان، فراوانی و افزایش طوفان ها، خشک سالی های مکرر سالیان اخیر در سراسر جهان، در مجموع بتواند مقابله با تغییرات جوی و گرمایش زمین را در اولویت قرار دهد.

رئیس بانک جهانی یادآور شد که فراوانی و توانمندی طوفانهای اخیر درست همان چیزهایی است که دانشمندان تغییرات جوی مدتهاست که آنها را پیش بینی کرده و برای مقابله با آنها به مردم جهان هشدار داده اند.

در رابطه با تغییرات جوی و گرمایش زمین، کمیته تغییرات جوی بین دولتی سازمان ملل متحد هشدار داده است که در قرن های آینده بر توانمندی طوفانها افزوده خواهد شد.

از سال گذشته، یعنی از زمانی که آقای کیم ریاست بانک جهانی را عهده دار شده است، توجه و تمرکز بانک جهانی به تغییرات جوی و گرمایش زمین بیشتر شده است. بانک جهانی از سال گذشته تا به حال گزارشهای متعددی از پیامدهای منفی ناشی از تغییرات جوی و گرمایش جهان منتشر ساخته، و اعلام کرده است که تغییرات جوی بیشتر به افراد فقیر صدمه خواهد زد.

کیم گفت که درحال حاضر خسارات ناشی از طوفانهای شدید سالانه بالغ بر ۶ میلیارد دلار است، ولی تا سال ۲۰۵۰ میلادی این رقم به یک تریلیون دلار (هزار میلیارد دلار) افزایش خواهد یافت.

او گفت سالانه با ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در احداث سد و دیوارهای حائل در سواحل دریا می توان در سراسر جهان با طوفانهای دریایی مقابله کرد.
XS
SM
MD
LG