لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

السیسی می‌گوید قاهره «نقش مثبتی» در تنش‌زدایی در بحران غزه ایفا می‌کند


عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر
عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر، چهارشنبه ۳ آبان گفت که کشورش «نقش بسیار مثبتی» در تلاش برای تنش‌زدایی و یافتن راه‌کاری دیپلماتیک برای درگیری میان اسرائیل و گروه حماس ایفا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مصر نقش فعالی در مذاکرات برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه از طریق گذرگاه رفح، در مجاورت این منطقه فلسطینی، و همچنین برای آزادی گروگان‌ها دارد. این کشور خواستار برقراری آتش‌بس و پایان درگیری‌های نظامی است.

رئیس‌جمهوری مصر این سخنان را هنگام بازرسی از هواپیماهای جنگی، تانک‌ها، و دیگر تجهیزات نظامی مصر در رزمایشی در بخش غربی شبه جزیره سینا، حدود ۲۱۵ کیلومتری از مرز مصر با نوار غزه ایراد کرد.

او با اشاره به توانایی‌های نظامی این کشور، تاکید کرد که مصر از جنگ‌افزارهای خود «عاقلانه» و برای «دفاع» استفاده خواهد کرد.

السیسی که قرار است چهارشنبه در قاهره با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دیدار کند، گفت که این مانور نظامی که قرار بود به مناسبت پنجاهمین سالگرد جنگ ۶ اکتبر ۱۹۷۳ علیه اسرائیل برگزار شود، به دلیل درگیری کنونی به تعویق افتاده است.

رئیس‌جمهوری مصر، شنبه گذشته در نشست صلح قاهره نسبت به هرگونه اقدام اسرائیل برای جابجایی مردم غزه به شبه جزیره سینا هشدار داد و گفت: «انحلال آرمان فلسطین بدون راه‌حل عادلانه اتفاق نخواهد افتاد، و در هر صورت مصر هرگز هزینه آن را پرداخت نخواهد کرد.»

نیروهای اسرائیلی در نزدیکی‌ غزه
نیروهای اسرائیلی در نزدیکی‌ غزه

در همین حال به گفته سه دیپلمات و یک منبع آگاه در منطقه، در حالی که اسرائیل آماده حمله زمینی به غزه است، میانجی‌های قطری از حماس می‌خواهند که سرعت آزادسازی گروگان‌ها را افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این میانجی‌ها از حماس خواستند گروگان‌ها از جمله زنان و کودکانی را که در غزه نگهداری می‌شوند، بدون انتظار دریافت امتیاز از اسرائیل آزاد کنند.

قطر با هماهنگی آمریکا، مذاکرات با حماس و مقامات اسرائیلی را برای آزادی بیش از ۲۰۰ گروگانی که در حمله هفتم اکتبر به اسرائیل اسیر شدند، هدایت می‌کند. آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا این گروه شبه‌نظامی را به عنوان یک سازمان تروریستی در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است.

گروه حماس دوشنبه دو زن غیرنظامی اسرائیلی را پس از آزادی دو گروگان آمریکایی اسرائیلی که جمعه گذشته آزاد شده بودند، آزاد کرد.

منبع دیگری سه‌شنبه به رویترز گفت که در مذاکرات قطر با حماس و اسرائیل، برای آزادی گروگان‌‌های بیشتر «پیشرفت‌هایی حاصل شده است.»

دیپلمات‌ها و منبع منطقه‌ای آشنا با این مذاکرات گفتند که این گفتگوها شامل سربازان اسرائیلی اسیر حماس نیست. حماس می‌گوید این سربازان «دارایی‌های استراتژیکی» هستند که این گروه در نهایت می‌تواند از طریق آنها امتیازات عمده‌ای از اسرائیل کسب کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی
شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی

نخست وزیر قطر، چهارشنبه ۳ آبان تایید کرد که مذاکرات این کشور برای آزادی گروگان‌های حماس در غزه در حال پیشرفت است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در یک کنفرانس مطبوعاتی در دوحه، پایتخت قطر درباره آزادی گروگان‌ها گفت: «پیشرفت‌هایی وجود دارد و ما امیدواریم.»

شیخ محمد که سمت وزیر امور خارجه قطر را نیز برعهده دارد، در این کنفرانس خبری در کنار همتای ترک خود صحبت می‌کرد.

هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه، در این کنفرانس خبری گفت که عملیات زمینی اسرائیل در غزه، درگیری در آنجا را به یک «قتل‌عام» تبدیل خواهد کرد. فیدان در ادامه افزود کسانی که به بهانه همبستگی از اقدامات اسرائیل حمایت می‌کنند «همدست جنایات آن هستند.»

در همین حال به گفته مقامات وزارت امور خارجه قطر، حمله زمینی اسرائیل به غزه، تلاش‌ها برای آزادی گروگان‌ها را «بسیار دشوارتر» می‌کند.

ماجد انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر، در این رابطه گفت: «بدیهی است که تهاجم زمینی به غزه حفظ امنیت گروگان‌ها و تلاش‌های ما برای میانجیگری با هر دو طرف را مشکل‌تر می‌کند. از همه طرف‌های درگیری می‌خواهیم که فورا تنش‌ها را کاهش دهند.»

در حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائیل ۱۴۰۰ تن کشته شدند که بیشترشان غیرنظامی بودند. در جریان این حملات به نقاط مختلف در جنوب اسرائیل، ستیزه‌جویان این گروه فلسطینی دستکم ۲۲۲ نظامی و غیرنظامی را به گروگان گرفتند.

XS
SM
MD
LG