لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

انتقال جنگنده‌های اف-۱۶ به خاورمیانه برای افزایش توانایی نیروهای آمریکا 


جنگنده‌های اف-۱۶ نیروی هوایی آمریکا
جنگنده‌های اف-۱۶ نیروی هوایی آمریکا

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک گروهان از جنگنده‌های اف-۱۶شاهین ـ با هدف افزایش توانایی رزمی نیروهای آمریکایی برای دفاع از خود ـ به منطقه فرماندهی مرکزی ایالات متحده «سنتکام» در خاورمیانه، روانه شدند.

بر اساس بیانیه پنتاگون، این حرکت در پاسخ به حملات متعدد توسط گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی به نیروهای آمریکایی، پس از حمله تروریستی حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر صورت می‌گیرد.

همزمان وزارت دفاع آمریکا بر این باور است که این حملات توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حکومت جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌شوند و این خطر تشدید بیشتر حملات را نیز به همراه دارد.

علاوه بر استقرار جنگنده‌های اف-۱۶شاهین، ایالات متحده گروه ضربتی ناو هواپیما‌بر یو‌اس‌اس آیزنهاور، پرتاب‌گر موشک در ارتفاع بالا و گردان‌های ضد‌موشکی پاتریوت را نیز به منطقه گسیل کرده است.

همچنین بیانیه وزارت دفاع آمریکا می‌گوید که پنتاگون سه هدف اصلی شامل «حفاظت از نیروهای ایالات متحده»، «حمایت از حق اسرائیل برای دفاع از خود»، و «بازدارندگی از یک درگیری منطقه‌ای گسترده‌تر» را پیگیری می‌کند.

ساعاتی پیش نیز صدای آمریکا از «هشدار دوباره بلینکن به جمهوری اسلامی در نشست شورای امنیت» خبر داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک بار دیگر به جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش هشدار داد که اگر تهران یا نیروهای نیابتی آن به نیروهای آمریکایی در هر نقطه حمله کنند، واشنگتن «به سرعت و قاطعانه» از نیروها و امنیت خود دفاع خواهد کرد.

شبه‌نظامیان حماس که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، از نظر آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شوند.

XS
SM
MD
LG