لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

گفتگوی تلفنی بایدن و بن‌سلمان با محوریت جنگ اسرائیل و حماس


دیدار جو بایدن و محمد بن‌سلمان در جده - آرشیو
دیدار جو بایدن و محمد بن‌سلمان در جده - آرشیو

کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی روز سه‌شنبه درباره تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش درگیری میان اسرائیل و حماس گفتگو کردند.

براساس این اعلام، بایدن و ولیعهد عربستان سعودی ضمن استقبال از ارسال کمک‌های بشردوستانه از مصر به غزه بر دسترسی پایدار غیرنظامیان به غذا، آب و کمک‌های پزشکی بیشتر، تاکید کردند.

دو رهبر همچنین از تلاش‌های جاری برای آزادی گروگان‌هایی که در اسارت حماس هستند استقبال کردند و خواستار آزادی فوری همه گروگان‌ها شدند و بر اهمیت تلاش برای «صلح پایدار» بین اسرائیل و فلسطینی‌ها به محض فروکش کردن بحران تاکید کردند.

براساس اعلام کاخ سفید، سران ایالات متحده و عربستان سعودی در این گفتگوی تلفنی تصریح کردند که به زودی، روند مذاکرات صلح میان اسرائیل و عربستان با میانجی‌گری آمریکا را پی‌گیری خواهند کرد.

مقامات آمریکا پیش‌تر احتمال دادند که هدف از ایجاد درگیری میان حماس و اسرائیل، ایجاد اختلال در عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی بوده است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چند روز پیش از حملات تروریستی شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل با انتقاد از روند عادی‌سازی روابط کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی با اسرائیل در سخنانی گفته بود که عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل «شرط‌ بندی روی اسب مرده» است.

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت جمهوری اسلامی هم در آخرین روز شهریور ماه در مراسم رژه نیروهای مسلح گفته بود؛ «اگر افرادی یا حکومت‌هایی تصور می‌کنند عادی‌سازی روابط با اسرائیل می‌تواند مسائل را عادی کند اینطور نخواهد بود. این خنجری بر پشت ملت فلسطینی است و سازمان‌های مقاومت آن را نخواهند بخشید.»

XS
SM
MD
LG