لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۱

نیروهای امنیتی مصر میدان تحریر را بستند


نیروهای امنیتی مصر روز سه شنبه میدان تحریر قاهره را برای برگزاری مراسمی در آستانه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، که انتظار می رود پیروزی فرمانده پیشین ارتش آن کشور را تائید کند، بستند.

بر اساس نتایج غیر رسمی اعلام شده، عبدالفتاح السیسی، که تابستان گذشته محمد مرسی را برکنار کرد، در انتخابات هفته پیش به پیروزی قاطعی بر تنها رقیب خود دست یافت.

میدان تحریر در سال ۲۰۱۱، کانون قیام مردمی علیه دولت حسنی مبارک بود که معترضان در آنجا ۱۸ روز تا سرنگونی او تحصن کردند. از زمان برکناری مرسی، نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع طرفداران او، این میدان در کنترل خود گرفته اند.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می رود السیسی روز یکشنبه آینده در برابر دادگاه عالی مصر سوگند یاد کند. هیات های بزرگی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، حامیان اصلی او و از مخالفان اسلامگرایان، در مراسم تحلیف حضور خواهند داشت.

طرفداران السیسی، وی را به عنوان فرد قدرتمندی که مصر را از استیلای اسلامگرایان آزاد کرد نگاه می کنند و می گویند قادر است به بی ثباتی در کشور پایان دهد. اما السیسی گفته است برقراری دمکراسی واقعی ۲۵ سال طول خواهد کشید، و علیه آزادی های زیاد، که به گفته او منجر به آشوب می شود، هشدار داده است.

از طرف دیگر برخی از منتقدان بیم دارند که السیسی، جنبه هایی از حکومت خودکامه حسنی مبارک را باز گرداند.
XS
SM
MD
LG