لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۷

انتخابات ریاست جمهوری در مصر آغاز شد


ژنرال عبدالفتاح السیسی، امیددار انتخابات ریاست مصر، وارد حوزه رأی گیری شد - حومه قاهره، ۲۶ مه
ژنرال عبدالفتاح السیسی، امیددار انتخابات ریاست مصر، وارد حوزه رأی گیری شد - حومه قاهره، ۲۶ مه

از بامداد دوشنبه با آغاز انتخابات ریاست جمهوری در مصر، هلیکوپترهای گشتی برفراز قاهره به پرواز درآمدند.

حدود سه سال پس از سرنگونی دولت حسنی مبارک و پیروزی انقلاب مردم مصر، دومین انتخابات ریاست جمهوری، که انتظار می رود فرمانده پیشین ارتش که دولت محمد مرسی رییس جمهوری پیشین آن کشور را برکنار کرد پیروز آن باشد، روز دوشنبه در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار شد.

حضور سنگین پلیس در سراسر پایتخت مشهود بود و شمار نیروهای انتظامی در قاهره حدود ۴۰۰ هزار نفر برآورد شده است. بعضی از خیابان های پایتخت مصر برای حفظ امنیت رای دهندگان مسدود، و عبور و مرور در آنها ممنوع اعلام شده است.

نزدیک به ۱۴ هزار قاضی بر رای گیری در حوزه های انتخابات سراسر کشور نظارت دارند. صدها ناظر هم از اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا برای نظارت بر انتخابات به مصر رفته اند.

گزارش هایی مبنی بر دستگیری اعضا و هواداران اخوان المسلمین در شمال قاهره منتشر شده؛ همچنین گزارش شده هواداران این گروه ممنوعه در برابر کلیسایی در جنوب قاهره یک بمب دست ساز منفجر کردند. پلیس این گزارش ها را تکذیب کرده است.

گروه اخوان المسلمین، حامی اصلی محمد مرسی اولین رییس جمهوری مصر پس از دوران مبارک، هوادارانش را به تحریم انتخابات ریاست جمهوری فراخوانده و از آنها خواسته است تظاهراتی علیه این انتخابات به راه بیاندازند.

انتخابات مصر در دو روز برگزار می شود. بنابر گزارش ها عده ای از رای دهندگان برای شرکت در انتخابات از کار خود مرخصی گرفته و در برابر حوزه های رای گیری صف کشیدند.

علاوه بر قاهره، در دیگر شهرهای بزرگ مصر – از جمله اسیوط، سوئز، اسکندریه و اسماعیلیه هم شمار قابل توجهی از واجدین شرایط به پای صندوق های رای رفتند. از جمعیت ۹۰ میلیونی مصر، ۵۴ میلیون نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند.

به نظر می رسد ژنرال عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع پیشین مصر، انتخاب اول رای دهندگان مصری باشد. در محله ای در حومه قاهره که آقای سیسی در آن سکونت دارد، حوزه ای که وی در آن رای خود را به صندوق انداخت مملو از هوادارانش بود. آقای السیسی به هوادارانش گفت تاریخ و آینده مصر را مردم با رای خود رقم می زنند.

حمدین صباحی، رقیب انتخاباتی ژنرال السیسی و نامزد چپگرای ریاست جمهوری مصر، گفته امیدوار است بتواند در انتخابات پارلمانی آینده مصر یک پارلمان ائتلافی تشکیل دهد.

وی همچنین گفت چه از انتخابات پیروز بیرون آید و چه بازنده شود، نقشی مثبت برای کشورش ایفا کرده است، چون او و متحدانش برای عدالت اجتماعی، دموکراسی و استقلال مصر تلاش می کنند. آقای صباحی ابراز امیدواری کرد متحدانش در آینده کرسی هایی در پارلمان مصر احراز کنند.

عدلی منصور، رییس جمهوری موقت مصر که قرار است جایش را به برنده این انتخابات بدهد، در مصاحبه تلویزیونی گفت رای گیری برای انتخاب رییس جمهوری «گامی است به سوی بازسازی مصر» بعد از یک دوره طولانی آشوب.
XS
SM
MD
LG