لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۰

زمان رای گیری در روز دوم انتخابات مصر تمدید شد


یکی از حوزه های رای گیری در قاهره در روز سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳
یکی از حوزه های رای گیری در قاهره در روز سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۳
در حالی که گزارش رسانه ها از حضور کمرنگ مردم مصر در اولین روز انتخابات رياست جمهوری آن کشور حکایت می کند، مقام های دولت موقت مصر برای تشويق مردم به شرکت در انتخابات، علاوه اعلام تعطیلی روز سه شنبه، بر ساعت کار حوزه های رای گيری نیز افزودند.

انتخابات ریاست جمهوری مصر روز دوشنبه آغاز شد و قرار بود تا پایان روز سه شنبه ادامه یابد؛ با این وجود بامداد سه شنبه صف های کوتاهی در مقابل حوزه های رای در محله های مختلف قاهره وجود داشت.

انتظار می رود عبدالفتاح السيسی، وزير دفاع پیشین مصر بر تنها رقيب خود حمدين صباح فايق آيد و پیروز انتخابات شود. طرفداران السيسی از او به عنوان چهره ای ياد می کنند که توانايی رفع بحران سياسی بوجود آمده در مصر پس از برکناری دولت محمد مرسی را دارد.
با این وجود آقای السیسی نسبت به چالش های پیش روی خود، همچون بحران اقتصادی و برخورد با اسلامگرايان، بويژه اخوان المسلمين و طرفداران مرسی اولین ریيس جمهوری مصر پس از سقوط حسنی مبارک، آگاهی دارد.

بنا بر گزارش ها يکی از دلايل عمده فعال نبودن مردم مصر در انتخابات، تحريم آن از سوی اخوان المسلمين ذکر می شود. آنها در بيانيه ای از مردم و طرفداران خود خواسته اند در انتخابات شرکت نکنند. آقای السیسی، که از نظر اسلامگرايان مصر مغز متفکر آنچه که آنها کودتای سال ۲۰۱۲ می خوانند بوده، گفته است اخوان المسلمين در آينده کشور جايی نخواهد داشت.

سيسی اميدوار بود با کشاندن مردم به صحنه انتخابات به غرب ثابت کند که برکناری مرسی نه يک کودتا، بلکه قيامی شبيه آنچه که در سال ۲۰۱۱ عليه حسنی مبارک رخ داد بود.

رسانه های محلی طرفدار دولت موقت، در اين دو روز همواره مردم را به شرکت در انتخابات تشويق کرده و يکی از مجريان سرشناس مصر، آنها را که در انتخابات شرکت نکرده اند، «خائن» ناميده است.

تنها رقيب انتخاباتی آقای سيسی، حمدين صباح از سياستمداران باسابقه و چپگرا، و از زندانيان سياسی پیشین مصر است که در انتخابات ۲۰۱۲ نيز شرکت داشت و به باور تحليگران حضور وی بيشتر جنبه نمادين دارد.
XS
SM
MD
LG