لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

رایزنی‌ها برای خروج از بن‌بست سیاسی در عراق  ادامه دارد


تجمع حامیان مقتدی صدر در نماز جمعه بغداد - ۵ اوت ۲۰۲۲ (۱۴ مرداد ۱۴۰۱)
تجمع حامیان مقتدی صدر در نماز جمعه بغداد - ۵ اوت ۲۰۲۲ (۱۴ مرداد ۱۴۰۱)

تنش میان گروه‌های شیعه در عراق بر سر تشکیل دولت ادامه دارد. گفته می‌شود مقتدی صدر پس از رایزنی با فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در عراق، روز شنبه با آیت الله علی سیستانی از مراجع تقلید شیعه عراق دیدار کرده است.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نزدیک به جریان صدر صبح شنبه ویدیو‌هایی را از مقتدی صدر رهبر این جریان در حال رفتن برای دیدار با آیت‌الله علی سیستانی منتشر کردند. گرچه هنوز منابع رسمی این خبر را تایید نکرده‌اند اما بسیاری می‌گویند حضور مقتدی صدر مهم است درحالیکه عده‌ای دیگر نیز می‌گویند که حضور او صرفا برای شرکت در مراسم عزاداری بوده است.

این درحالی است که سخنگوی آیت‌الله سیستانی هم با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی گفته است که حضور برخی از طلاب حوزه‌های علمیه در مجالس عزاداری آیت‌الله سیستانی به معنای ملاقات شخصی آنها با ایشان نیست.

در همین حال جنین پلاسخارت، فرستاده ویژه سازمان ملل، هم جمعه با مقتدی صدر دیدار کرد. جنین هنیس پلاسخارت گفت که در این دیدار در مورد اهمیت حل تنش‌های فی‌مابین رایزنی شده است.

پلاسخارت پیش از دیدار با صدر، با هادی عامری رئیس سازمان بدر نیز دیدار کرده بود. به گزارش رسانه‌های عراق پلاسخارت حامل پیامی از هادی عامری برای صدر بوده است.

صدر چهارشنبه گذشته گفتگو با ائتلاف چارچوب هماهنگی متشکل از گروه‌های نزدیک به ایران را رد کرد، چون به گفته او مذاکرات با آنها پیشتر به نتیجه‌ای نرسیده و باز هم نخواهد رسید. او به صراحت خواستار انحلال مجلس و برگزاری انتخابات زود هنگام شد.

تحصن طرفداران جریان صدر در اطراف مجلس عراق در حالی وارد دومین هفته خود شده که ده‌ها هزار تن از حامیان جنبش صدر، جمعه در اعتراض به تشکیل حکومت از سوی گروه‌های نزدیک به ایران در نماز جمعه حاضر شدند.

حامیان صدر که پیشتر تحصن خود را از داخل مجلس به محله‌های اطراف آن انتقال داده بودند، ورودی‌های مجلس را با سیم خاردار مسدود کردند.

حدود ده ماه از برگزاری انتخابات مجلس در عراق گذشته است. این انتخابات از برگزاری تا اعلام نتایج و سپس شکست گروه‌های نزدیک به ایران، تنش‌ها را افرایش داد و عراق را در یک بن بست سیاسی قرار داده‌است.

XS
SM
MD
LG