لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

درخواست ایران از عراق برای کمک به آزادی شهروند ایرانی زندانی در عربستان‌


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای آزادی یک شهروند ایران که گفته می‌شود «در ایام حج بازداشت شده» و در عربستان سعودی زندانی است،‌ کمک عراق را خواستار شد.

جمهوری اسلامی خواهان آزادی یکی از اتباع خود است که بنا بر گزارش‌ها در جریان سفر حج در عربستان سعودی بازداشت شده است.

مطرح شدن این درخواست در گفت‌وگوی تلفنی میان حسین امیرعبداللهیان و فواد حسین، وزیران امور خارجه ایران و عراق، در شرایطی است که به‌ نظر می‌رسد ایران و عربستان، دو رقیب منطقه‌ای، برای از سرگیری تماس‌ها با هدف احیای روابط آماده هستند. عراق تاکنون میزبان چند دور از مذاکرات میان ایران و عربستان بوده‌ است.

هنوز جزئیات رسمی این بازداشت ادعایی، که به گفته مقام‌های دولت ایران طی هفته‌های اخیر در مراسم حج رخ داد، ارائه نشده است.

از سوی دیگر، یکی از رسانه‌های نزدیک به حکومت در ایران از تعدد موارد بازداشت حجاج‌ در مراسم امسال خبر داده‌است.

در گزارش خبرگزاری فارس، به مواردی از جمله «بازداشت یک معمم، بازداشت فردی با چفیه منقش به عکس رهبر جمهوری اسلامی ایران و بازداشت فردی که قصد داشت تا همراه تصویر قاسم سلیمانی مقابل کعبه عکس بگیرد» اشاره شده‌است.

تهران و ریاض، قدرت‌های بزرگ‌ شیعه و سنی در خاورمیانه، روابط دیپلماتیک‌ خود را از سال ۱۳۹۴ قطع کرده‌اند.

این دو کشور، از طریق حمایت از نیروهای نیابتی که در منطقه درگیر هستند، با یکدیگر به چالش می‌پردازند.

اما با وجود قطع روابط، سفرهای حج تمتع از سال ۱۳۹۶، براساس توافق میان مسؤولان حج ایران و عربستان، برقرار شده‌است. بدین طریق، هزاران زائر ایرانی، هر سال در روزهای برگزاری حج تمتع، به این کشور سفر می‌کنند.

در ماه مه، فیصل بن‌فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، با ذکر این‌که «پیشرفت‌هایی در مذاکرات با ایران، از طریق میانجی‌گری عراق، حاصل شده‌است» خبر داده‌بود.

بن‌فرحان اما در عین حال، این پیشرفت‌ها را ناکافی خوانده و افزوده‌ بود: «مطمئنا دست پادشاهی [سعودی] هنوز به طرف ایران باز است. ما مشتاقیم که با کشور همسایه، ایران، روابطی طبیعی داشته باشیم.»

XS
SM
MD
LG