لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۷

عراق روی اروندرود سد می‌سازد


دولت عراق اعلام کرد مراحل مطالعاتی و طراحی یک سد بزرگ بر روی اروندرود با کمک یک شرکت ایتالیایی به پایان رسیده‌ است.

عراق می‌گوید این سد میلیارد‌ها مترمکعب آبی را که به خلیج فارس ریخته می‌شود، جمع آوری کرده و به مشکل کم آبی در مناطق جنوبی این کشور پایان خواهد‌ داد.

نجم عبد طارش، مشاور کمیته بهبود کیفیت آب عراق می‌گوید: «این سد موجب مدیریت حرکت آب و جلوگیری از هدر رفت آن به خلیج فارس می‌شود. ضمن آن که از شکل‌گیری زبانه نمک و حرکت آب شور به داخل اراضی عراق به خصوص استان بصره جلوگیری خواهد کرد.

او ضمن تاکید بر حمایت کامل دولت عراق از این پروژه و برداشتن گام‌هایی مهم در این زمینه افزود:«این پروژه، یک میلیارد دلار هزینه دارد اما با توجه به مازاد درآمد‌های نفتی، مشکلی بابت تامین اعتبارات وجود ندارد.»

طارش اظهار داشت: «این پروژه احتمال دارد با اعتراض طرف ایرانی به خاطر تاثیر پذیرفتن بنادر این کشور در اروند رود از این سد همراه شود، اما این مسئله را می‌توان با ساخت سدی در جنوب بصره حل کرد و به طرف ایرانی اطمینان داد که بنادرش تحت تاثیر این سد قرار نخواهند گرفت.»

این در حالی است که مردم در مناطق جنوبی ایران با مشکل کم آبی روبرو بوده و بسیاری از تالاب‌های این منطقه خشک شده‌اند. همزمان در همسایگی با افغانستان و ترکیه و کشورهای شمالی هم سدسازی‌ همسایه‌ها، مشکلات زیادی را برای منابع آبی ایران ایجاد کرده‌ است.

XS
SM
MD
LG