لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۸

مقتدی صدر‌ خواهان‌ انحلال مجلس عراق و برگزاری انتخابات زودهنگام شد


مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی
مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی

مقتدی صدر، از رهبران شیعیان عراق، که حزبش در انتخابات سال گذشته عراق بیشترین کرسی‌ها را به‌دست آورد، روز چهارشنبه «انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات جدید» را خواستار شد.

نزدیک به ده ماه پس از برگزاری انتخابات و در ادامه کشمکش‌ها بین جناح‌های مختلف بر سر تشکیل ائتلاف، عراق هنوز دولت، نخست‌وزیر و‌ رئیس‌جمهوری جدید، ندارد.

مقتدی صدر،در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که حامیانش، برای پنجمین روز متوالی، پارلمان عراق را، اشغال کرده‌اند گفت: «من مطمئنم که اکثریت مردم، از کلیت طبقه حاکم، از جمله برخی از سیاستمداران متعلق به جنبش من، خشمگین هستند.»

او افزود: «انقلابیون و معترضان شرکت‌کننده در تحصن، باید بمانند و تا تحقق خواسته‌ها‌یشان، به اعتراض ادامه دهند.»

اعتراض حامیان صدر، به معرفی یک نامزد نخست‌وزیری، از سمت جناح شیعه رقیب مورد حمایت جمهوری اسلامی است.

حامیان آن جناح رقیب، در روزهای اخیر، صدر را به تلاش برای کودتا، متهم کرده‌اند.

حامیان و طرفداران صدر، هفته گذشته، پس از آن‌ که فراکسیون چارچوب هماهنگی، محمد السودانی، یک وزیر پیشین را به‌عنوان کاندیدای نخست‌وزیری، معرفی کرد، خشمگین شدند.

چارچوب هماهنگی، گروهی است شامل نوری المالکی، نخست‌وزیر سابق و دشمن دیرینه صدر، و نیروهای حشدالشعبی، که اکنون در نیروهای امنیتی ادغام شده‌ است.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر مستعفی، با تلاش برای گرد هم آوردن همه طرف‌ها برای گفت‌وگو، خواستار «گفت‌وگوی ملی» شد. او‌ روز چهارشنبه، با برهم صالح، رئیس‌جمهوری این کشور، صحبت کرد.

این دو‌ در گفت‌وگو بر اهمیت «تضمین امنیت و ثبات» در عراق، تاکید کرده‌اند.

صدر، نیز روز چهارشنبه گفت: «شایعات را مبنی بر این‌که من خواهان گفت‌وگو نیستم، باور نکنید.»

او افزود: «اما ما قبلا گفت‌وگو با آن‌ها را، امتحان و تجربه کرده‌ایم. این برای ما و ملت، جز تباهی و فساد، چیزی را ارمغان نیاورده است.»

روز چهارشنبه، هیات سازمان ملل متحد در عراق، از رهبران عراق خواست که کشور خود را، در اولویت قرار داده و به «جنگ طولانی‌مدت قدرت» پایان دهند.

هیات سازمان ملل متحد، هشدار داده‌ است که گفت‌وگوی معنادار میان همه طرف‌های عراقی، اکنون بیش از هر زمانی دیگر، ضروری است.

XS
SM
MD
LG