لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

سازمان «آموزش بین‌المللی» از جمهوری اسلامی خواست دو شهروند فرانسوی را آزاد کند


سسیل کولر و ژاک پاری، دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران
سسیل کولر و ژاک پاری، دو فرانسوی بازداشت‌شده در ایران

سازمان «آموزش بین‌المللی» روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن شدید بازداشت دو شهروند فرانسوی توسط جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها شد.

در بیانیه این سازمان، با اشاره به «توطئه بی‌رحمانه» مقامات حکومت ایران مبنی بر اعتراف‌گیری از سسیل کولر و ژاک پاری، از آنها به عنوان «گروگان‌های دولتی» یاد شده است.

بنا بر این بیانیه، سسیل و ژاک هر دو از معلمان اتحادیه‌گرا و عضو سازمان «نیروی کارگران»، یکی از پنج کنفدراسیون کارگری عمده در فرانسه، هستند که از ماه مه (اردیبهشت) سال جاری و در جریان یک سفر شخصی به ایران در بازداشت به سر می‌برند.

سازمان «آموزش بین‌المللی» در پایان بیانیه خود با این دو شهروند فرانسوی و «تمام افراد تحت ستم در ایران» اعلام همبستگی کرده است.

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه و در پی پخش اعتراف اجباری این زوج فرانسوی مبنی بر عضویت آنها در سازمان اطلاعاتی فرانسه، جمهوری اسلامی را به پیروی از رویه‌های «بدترین رژیم‌های دیکتاتوری» متهم کرد.

تلویزیون دولتی ایران روز پنجشنبه ویدیویی از این دو شهروند فرانسوی پخش کرد که در آن به «جاسوسی» برای سازمان اطلاعاتی فرانسه اعتراف می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای، پخش اعتراف اجباری این دو شهروند توسط دولت ایران را «هتاکانه، هولناک، ناپذیرفتنی، و مغایر با قوانین بین‌المللی» خواند و افزود این اقدام «تحقیر کرامت انسانی را که مشخصه مقامات ایرانی است، آشکار می‌کند.»

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، و قوه قضائیه در سال‌های اخیر اقدام به دستگیری و محاکمه شماری از افراد دوتابعیتی عمدتا به اتهام «جاسوسی» کرده‌اند. فعالان حقوق بشر و برخی کشورها می‌گویند دولت ایران به استفاده از زندانیان دوتابعیتی به عنوان ابزار فشار در مذاکرات با کشورهای غربی عادت کرده است.

دولت جمهوری اسلامی که بهره‌برداری دیپلماتیک از زندانیان دوتابعیتی سیاسی را تکذیب می‌کند، در چندین نوبت اقدام به معاوضه زندانیان دوتابعیتی و خارجی با ایرانیان دستگیرشده در کشورهای غربی کرده است.

XS
SM
MD
LG