لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۱

فرانسه: جمهوری اسلامی مانند «بدترین رژیم دیکتاتوری» رفتار می‌کند؛ پخش اعتراف اجباری زوج فرانسوی


علی خامنه‌ای.
علی خامنه‌ای.

وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه و در پی پخش اعتراف اجباری یک زوج فرانسوی مبنی بر عضویت آنها در سازمان اطلاعاتی فرانسه، جمهوری اسلامی را به پیروی از رویه‌های «بدترین رژیم‌های دیکتاتوری» متهم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای، پخش اعتراف اجباری این دو شهروند توسط دولت ایران را «هتاکانه، هولناک، ناپذیرفتنی، و مغایر با قوانین بین‌المللی» خواند و افزود این اقدام «تحقیر کرامت انسانی را که مشخصه مقامات ایرانی است، آشکار می‌کند.»

او با «گروگان دولتی» خواندن دو شهروند فرانسوی افزود این اعترافات تحت شکنجه انجام شده‌اند، بی‌پایه هستند، و نمی‌توانند مستمسک بازداشت خودسرانه آنها قرار بگیرند.

«سسیل کولر» و «ژاک پاری» زوج فرانسوی و کارمند «اتحادیه آموزشی و تحصیلی فرانسه» که برای تعطیلات به ایران سفر کرده بودند اردبیهشت امسال توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پخش اعتراف اجباری تلویزیونی

تلویزیون دولتی ایران روز پنجشنبه ویدیویی از این دو شهروند فرانسوی پخش کرد که در آن به «جاسوسی» برای سازمان اطلاعاتی فرانسه اعتراف می‌کنند.

در این ویدیو، یکی از آنها می‌گوید یک عامل اطلاعاتی است و به منظور زمینه‌سازی برای انقلاب و سرنگونی جمهوری اسلامی به ایران آمده است و دیگری می‌گوید هدف‌شان در سازمان اطلاعاتی فرانسه، فشار آوردن به دولت ایران است.

وزارت اطلاعات ایران در ماه مه از بازداشت دو شهروند اروپایی به اتهام دامن‌زدن به «ناامنی» خبر داده بود.

همزمان با تشدید اختلافات میان تهران و کشورهای اروپایی، جوزپ بورل در گفت‌وگو با وزیر امور خارجه ایران خواستار پاسخگویی مقامات جمهوری اسلامی درباره کشته‌شدن مهسا امینی، توقف خشونت علیه معترضان، و آزادی بازداشتی‌ها شد.

او با تاکید بر ضرورت مجاز بودن «حق اعتراض و جریان آزاد اطلاعات» گفت که اتحادیه اروپا در حال بررسی «همه گزینه‌ها» است.

XS
SM
MD
LG