لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

«گیسوبُران» نماینده سوئد در پارلمان اروپا در همبستگی با اعتراضات ایران


عبیر السهلانی در حال بریدن موی خود در پارلمان اروپا
عبیر السهلانی در حال بریدن موی خود در پارلمان اروپا

یک نماینده سوئدی در پارلمان اتحادیه اروپا در هنگام سخنرانی در مجمع اتحادیه اروپا، برای همبستگی با اعتراضات ضد حکومتی در ایران که پس از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، مویش را کوتاه کرد.

به نوشته رویترز، عبیر السهلانی، متولد عراق، شامگاه سه‌شنبه در مقر پارلمان در استراسبورگ فرانسه با بیان این که تا زمانی که ایران آزاد نشود «خشم ما» نیرومندتر از «ظالمان است» گفت: «تا زمانی که زنان ایران آزاد نشوند، ما در کنار شما خواهیم بود.»

او سپس در حالی که مویش را با یک قیچی کوتاه می‌کرد گفت «ژن، ژیان، آزادی» که به کردی معنی زن، زندگی، آزادی می‌دهد که از شعارهای معترضان در ایران است.

بازیگران سرشناس فرانسوی نیز از جمله ژولیت بینوش و ایزابل هوپر نیز در اعتراض به مرگ مهسا امینی که پس از دستگیری به دلیل آنچه جمهوری اسلامی «پوشش نامناسب» می‌نامد روی داد، موهای خود را کوتاه کردند. گشت ارشاد مهسا امینی را ۲۲ شهریور در تهران بازداشت کرد.

در پی مرگ مهسا امینی روحانیون حاکم بر ایران با بزرگترین ناآرامی‌های سراسری طی سال‌ها اخیر دست و پنجه نرم کرده‌اند.

اعتراض‌ها علاوه بر داخل ایران، به خارج از کشور از جمله به شهرهای لندن، پاریس، رم، واشنگتن، تورنتو، مادرید و شهرهای آلمان در همبستگی با تظاهرات کنندگان ایرانی گسترش یافته است.

XS
SM
MD
LG