لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

جوزپ بورل: سرکوب و کشتار در ایران غیرقابل‌ توجیه است، اعمال تحریم را بررسی می‌کنیم


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از بررسی گزینه‌های تحریم حکومت ایران به‌ دلیل «کشتن مهسا امینی و سرکوب اعتراضات سراسری» خبر داد.

جوزپ بورل، روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا، سرکوب اعتراض‌ها توسط مقامات جمهوری اسلامی و کشته‌شدن ده‌ها نفر در پی این سرکوب خشن را «نامتناسب» و «غیرقابل توجیه» دانست و با تحسین معترضان خیابانی در ایران گفت: «این‌که شمار بسیاری از مردم در جریان اعتراضات توسط حکومت ایران، سرکوب شده و ده‌ها نفر نیز کشته شده‌اند نه یک نظر، بلکه یک «واقعیت» است.»

او هم‌چنین با ذکر نام «پلیس امنیت اخلاقی» و بیان‌ اینکه حتی شنیدن چنین عبارتی در پارلمان اروپا برای حاضران عجیب است، افزود: «واقعیت این است که مهسا امینی به‌ دلیل حجاب توسط همین پلیس بازداشت و پس از تحمل بدرفتاری به بیمارستان منتقل شد و در نهایت درگذشت.»

جورپ بورل همچنین با ذکر شعار «زن، زندگی، آزادی» زنان ایران را نیروی محرکه این اعتراضات دانست و تصریح کرد: معترضان خواستار احترام، عدالت و‌ برابری هستند.

او همچنین اعلام‌کرد که پیش‌تر همراه با شارل میشل، رئیس شورای اروپا در دیدار با ابراهیم رئیسی در نیویورک، خواهان پاسخگویی دولت در مورد مرگ‌ مهسا امینی و نیز خواهان خویشتن‌داری دولت در مقابل معترضان شده‌ است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اما گفت که حکومت ایران نه‌تنها خویشتنداری نکرده، بلکه گزارش‌ها نشان می‌دهد، با واکنش نامتناسب نیروهای امنیتی و پلیس، تاکنون تعداد بسیاری از معترضان کشته، زخمی و بازداشت شده‌اند، اینترنت قطع شده و دسترسی به آنچه در ایران رخ می‌دهد مسدود و حق آزادی بیان نقض شده‌ است.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز سه‌شنبه گفت که اتحادیه اروپا وضع تحریم‌هایی را علیه مقامات ایرانی که در سرکوب اعتراضات نقش داشته‌اند مدنظر دارد. این تحریم به شکل ممنوع کردن سفر و توقیف اموال آن‌ها است.

کاترین کولونا خطاب به قانونگذاران اروپایی گفت که وضع این تحریم‌ها باعث خواهد شد کسانی که در این گونه اقدامات نقش داشته‌اند، مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند.

وزیر امور خارجه فرانسه همچنین افزود که این تحریم‌ها ممنوعیت سفر و توقیف اموال این مقامات را شامل خواهد شد.

دور جدید اعتراضات از هجده روز پیش آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

XS
SM
MD
LG