لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۲

تیلرسون: گزینه‌هایی درباره ایران به رئیس جمهوری پیشنهاد خواهیم کرد


وزیر خارجه ایالات متحده می گوید به عنوان وزیر خارجه آمریکا توصیه هایی درباره ایران به پرزیدنت ترامپ ارائه خواهد کرد.

روز چهارشنبه ۱۲ مهر در یک نشست خبری غیرمنتظره و کوتاه درباره توافق هسته‌ای ایران در پاسخ به خبرنگاران گفت «ما توصیه‌ای برای رئیس جمهوری خواهیم داشت. چند گزینه را در مورد این که چطور در جهت پیشبرد سیاست مهم (آمریکا) در برابر ایران حرکت کنیم، به او ارائه خواهیم کرد.»

اظهارات آقای تیلرسون پس از آن است که وزیر دفاع آمریکا پیشتر گفته بود که ایران باید در برجام بماند.

تکذیب کناره گیری

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۲ مهر در یک نشست خبری غیرمنتظره و کوتاه گفت هرگز قصد کناره گیری نداشته و در مقام خود می ماند.

رکس تیلرسون ظهر چهارشنبه در این نشست خبری گفت «هرگز به فکر کناره گیری نبوده و تا زمانی که رئیس جمهوری احساس کند که من در رسیدن به اهداف او مفید هستم، در مقام خود خواهم ماند.»

پیشتر برخی رسانه‌های آمریکا از اختلاف نظر او با رئیس جمهوری در برخی مسائل عمده در عرصه سیاست خارجی خبر داده بودند.از مهمترین نکات مورد اختلاف بین وزیر خارجه و رئیس جمهوری نحوه رویکرد آمریکا در برابر بحران کره شمالی و توافق هسته ای ایران است.

شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی در گزارشی در همین زمینه به نقل از ۱۲ مقام پیشین و فعلی دولت نوشته بود آقای تیلرسون اواخر ژوئیه قصد کناره‌گیری داشت. به گزارش این شبکه، با وساطت مایک پنس معاون رئیس جمهوری و دیگر مقام‌های دولت، وی از استعفا منصرف شد.

واکنش تند پرزیدنت ترامپ

در مقابل ادعای اختلاف، پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه قویا این ادعا را تکذیب کرد.

پرزیدنت ترامپ، اندکی بعد از بیانیه وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به این اخبار در یک پیام توئیتری، با بیان این که گزارش ان‌بی‌سی توسط رکس تیلرسون و مایک پنس کاملا رد شد، نوشت «این شبکه باید از آمریکا عذرخواهی کند.»

رئیس جمهوری آمریکا شبکه ان بی سی را بار دیگر رسانه جعلی نامید و گفت آنها حتی از سی ان ان هم دغل باز تر هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول یکی از مشاوران معاون رئیس جمهوری نوشت، مایک پنس هرگز درباره کناره‌گیری تیلرسون از کابینه پرزیدنت ترامپ گفت‌وگو نکرده و هر گزارشی بر خلاف آن، نادرست است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG