لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

سفر ابراهیم رئیسی به دمشق: هدف، گسترش روابط با سوریه و حزب‌الله لبنان است


ابراهیم رئیسی . آرشیو
ابراهیم رئیسی . آرشیو

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه برای رایزنی با همتای سوری خود، بشار اسد، وارد دمشق شد.

او در مصاحبه با شبکه خبری «المیادین»، هدف از این سفر را تحکیم و گسترش روابط با سوریه و دیگر متحدان منطقه از جمله حزب‌الله لبنان ذکر کرد. حزب‌الله از دیدگاه دولت آمریکا یک نهاد تروریستی است.

پیش از این، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، روز اول اردیبهشت گفته بود جمهوری اسلامی «سالانه ۷۰۰ میلیون دلار، گروه تروریستی حزب‌الله در لبنان را تامین مالی می‌کند و همچنین سلاح‌های استراتژیک مانند مهمات هدایت‌شونده» به آن‌ ارائه می‌دهد.

او افزوده بود که در سوریه نیز، جمهوری اسلامی سالانه به حکومت اسد و همچنین شبه‌نظامیان مورد حمایت خود، صدها میلیون دلار پول می‌دهد.

سفر ابراهیم رئیسی نخستین سفر یک مقام ارشد جمهوری اسلامی به سوریه طی ۱۲ سال گذشته و از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور عربی محسوب می‌شود.

رسانه‌های ایران، رایزنی میان ابراهیم رئیسی و بشار اسد را در راستای تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور اعلام کرده‌اند.

سرکوب خونین مخالفان به وسیله حکومت سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی که به جنگ داخلی در این کشور انجامید، حکومت اسد را با چالشی عظیم مواجه کرد. پس از آن، حمایت‌های اقتصادی و نظامی ایران و روسیه موجب ابقای بشار اسد بر مسند حکومت شد. مخالفان بشار اسد هم حزب‌الله لبنان را متهم کرده بودند که با اعزام واحدهای مسلح به بقای حکومتش یاری رسانده است.

در حال حاضر، حکومت اسد کنترل بخش اعظم سوریه را در اختیار دارد.

سفر رئیس جمهوری ایران به سوریه در شرایطی است که برخی کشورهای منطقه که پیشتر از از مخالفان حکومت سوریه حمایت کرده بودند، در چرخشی سیاسی درصدد ترمیم روابط خود با بشار اسد برآمده‌اند.

کشورهای عرب منطقه که در اعتراض به سرکوب خونین مخالفان در سوریه، حکومت بشار اسد را به انزوا رانده بودند حالا درصدد ارائه راهکار برای پایان دادن به جنگ داخلی ۱۲ ساله در این کشور هستند.

عربستان سعودی که از پیشگامان این تغییر سیاست محسوب می‌شود با هدف کاهش تنش در منطقه علاوه بر ترمیم روابط با ایران، در پی جذب دوباره سوریه و اضافه‌کردن این کشور به جمع متحدان عرب خود است.

حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، نیز پیشتر با اشاره به تحولات منطقه، سفر ابراهیم رئیسی به دمشق را «بسیار بااهمیت» توصیف کرده بود.

بر پایه گزارش رسانه‌های داخلی ایران، شماری از اعضای کابینه دولت از جمله وزیران نفت، دفاع، امور خارجه و ارتباطات ابراهیم رئیسی را در این سفر همراهی می‌کنند.

رویترز به نقل از رسانه‌های دولتی سوریه گزارش داده است که در سفر دو روزه ابراهیم رئیسی به دمشق، چندین توافق‌نامه میان دو طرف به امضا خواهد رسید.

تهران تاکنون موفق شده که در چندین حوزه از قبیل ارتباطات و صنایع معدن چندین قرارداد تجاری هنگفت با دمشق به امضا برساند.

XS
SM
MD
LG