لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

نشست وزیران کشورهای عرب در مورد عادی‌سازی روابط با سوریه برگزار شد


در نشست اردن وزیر امورخارجه سوریه نیز حضور داشت.
در نشست اردن وزیر امورخارجه سوریه نیز حضور داشت.

گروهی از وزیران امور خارجه کشورهای عربی روز دوشنبه با وزیر امورخارجه سوریه در اردن دیدار و گفت‌و‌گو کردند. به گفته مقامات، این دیدار مهم در مورد چگونگی عادی‌سازی روابط با سوریه، و به عنوان بخشی از چارچوب حل و فصل سیاسی جنگ داخلی این کشور صورت گرفت.

در این نشست علاوه بر وزیر امورخارجه سوریه، وزیران امورخارجه کشورهای مصر، عراق، عربستان سعودی و اردن نیز حضور داشتند.

وزارت امور خارجه اردن اعلام کرد که پیش از دیدار وزیران در امان، فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه با ایمن صفدی همتای اردنی خود به طور دو جانبه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیران امورخارجه سوریه و اردن - ۱ مه ۲۰۲۳
وزیران امورخارجه سوریه و اردن - ۱ مه ۲۰۲۳

وزارت امور خارجه اردن گفت آنها در مورد مسائل پناهندگان، آب و امنیت مرزی از جمله مبارزه با قاچاق مواد مخدر، گفت‌وگو کردند.

رویترز می‌نویسد پس از آغاز سرکوب مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در جنگ داخلی این کشور و تصمیم برای تعلیق عضویت دمشق در اتحادیه عرب در سال ۲۰۱۱، نشست اردن نخستین گفت‌وگو بین دولت سوریه و گروهی از کشورهای عربی است.

اردن از سوریه می‌خواهد که به طور مشترک با کشورهای عربی در مورد راه‌حلی برای پایان دادن به درگیری‌های داخلی، رسیدگی به موضوع پناهجویان، بازداشت شدگان، قاچاق مواد مخدر و شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه، که همگی بر همسایگان سوریه تأثیر می‌گذارد، همکاری کند.

اردن با گروه‌های مسلحی که مواد مخدر را از سوریه قاچاق می‌کنند مبارزه می‌کند. اردن هم مقصدی برای قاچاق مواد مخدر است و و هم مسیر اصلی قاچاق این مواد به کشورهای نفت خیز خلیج فارس به شمار می‌رود.

دو هفته پیش، در نشست دیگری در عربستان که میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین مصر، اردن و عراق برگزار شد، دستیابی به توافق در مورد بازگشت احتمالی سوریه به جامعه کشورهای عرب شکست خورد.

دعوت احتمالی از بشار اسد به نشست اتحادیه عرب

کشورهای عرب و آنهایی که بیشترین تأثیر را از جنگ داخلی سوریه دیده‌اند، می‌خواهند ببینند که آیا می‌توانند بر سر دعوت احتمالی از بشار اسد به نشست اتحادیه عرب در ۱۹ ماه مه در ریاض به توافق برسند یا خیر. در صورت دعوت از اسد، این کشورها می‌خواهند با او در مورد سرعت عادی‌سازی روابط با دمشق و اینکه در چه شرایطی می‌توان به سوریه اجازه بازگشت به جامعه کشورهای عرب را داد، مذاکره کنند.

عربستان سعودی مدت‌ها در برابر عادی‌سازی روابط با اسد مقاومت می‌کرد، اما پس از نزدیک شدن به جمهوری اسلامی ایران، گفت که رویکرد جدیدی با دمشق مورد نیاز است. سوریه، متحد ایران، تحت تحریم‌های غرب است.

در نشست عربستان در برابر تلاش برای دعوت اسد به نشست سران اتحادیه عرب مقاومت‌هایی از سوی قطر، اردن و کویت صورت گرفت که می‌گویند برای توافق صلح با دمشق زود است.

به گفته مقامات، وزیر امورخارجه اردن روز یکشنبه با مدیرکل وزارت امورخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، باربارا لیف، دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

پیشتر گزارش شده بود که باربارا لیف از روز شنبه ۹ اردیبهشت تا جمعه ۱۵ اردیبهشت در کشورهای عراق و اردن در خصوص مسائل اصلی آمریکا در منطقه، از جمله همکاری‌های اقتصادی و چالش‌های امنیتی، با مقامات این کشورها گفت‌و‌گو می‌کند.

واشنگتن گفته است که سیاست خود را در قبال دولت سوریه که آن را دولت «یاغی» می‌نامد تغییر نمی‌دهد و از کشورهای عربی خواسته است در ازای تعامل با اسد امتیازی دریافت کنند.

XS
SM
MD
LG