لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

سفر مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا به خاورمیانه برای بررسی همکاری‌های اقتصادی و امنیتی


باربارا لیف، مدیرکل امور خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا. آرشیو
باربارا لیف، مدیرکل امور خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا. آرشیو

باربارا لیف، مدیرکل امور خاور نزدیک در وزارت خارجه آمریکا، از روز شنبه ۹ اردیبهشت تا جمعه ۱۵ اردیبهشت از عراق و اردن بازدید می‌کند تا طیفی از اولویت‌های ایالات متحده در منطقه از جمله همکاری‌های اقتصادی و چالش‌های امنیتی را با مقامات این دو کشور به بحث بگذارد.

بنا بر بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، او در ابتدای این سفر با بشیر الخصاونه، نخست‌وزیر و وزیر دفاع اردن، و همچنین ایمن الصفدی، معاون نخست‌وزیر و معاون وزیر خارجه این کشور، دیدار کرد و همکاری دوجانبه، اصلاحات اقتصادی، و راه‌های گسترش شراکت راهبردی ایالات متحده و اردن را به بحث گذاشت.

او در عراق با مقامات ارشد دولتی و همچنین جامعه مدنی عراق دیدار می‌کند تا تعهد واشنگتن به عراق امن، باثبات، و مستقل را دوباره کند.

باربارا لیف در بغداد و اربیل بر پیشبرد شراکت ایالات متحده با دولت و مردم عراق متمرکز خواهد بود.

سفر این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به عراق در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز شنبه در دیدار با عبداللطیف رشید، رئیس‌جمهوری عراق، آمریکا را «یک دوست غیر قابل اعتماد» خوانده و گفته بود: «عراق نباید به هیچ نیروی آمریکایی اجازه ورود به خاک خود را بدهد.»

طی سال‌های اخیر، گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی حملات پهپادی و راکتی زیادی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق و سوریه انجام داده‌اند. در هفته‌های اخیر، تنش‌های میان واشنگتن و تهران به‌ویژه در آب‌های منطقه نیز شدت گرفته است.

XS
SM
MD
LG