لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

سفر یک رئیس جمهوری اسلامی ایران به سوریه پس از ۱۲ سال؛ رئیسی به دمشق می‌رود


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران
ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران

رسانه های دولتی در ایران گزارش دادند ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه به دعوت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، برای یک سفر دو روزه «بسیار مهم» به دمشق می‌رود.

حسین اکبری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه، به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: سفر چهارشنبه «رئیسی به دمشق به دلیل تغییر و تحولاتی که در منطقه در حال وقوع است، سفر بسیار با اهمیتی» است.

این دیدار در شرایطی است که ایران و عربستان سعودی به تازگی برای از سرگیری روابط توافق کردند و شماری از کشورهای عرب نیز تماس‌ با دولت دمشق را افزایش داده‌اند.

روسیه نیز اخیرا میزبان نشستی با حضور مقامات ایران، سوریه و ترکیه بر سر روابط آنکارا و دمشق بود.

جمهوری اسلامی و روسیه در طول جنگ داخلی سوریه که ۱۲ سال از آن می‌گذرد از بشار اسد حمایت کردند در حالی که شماری از کشورهای عرب منطقه از جمله عربستان و ترکیه از مخالفان او حمایت کرند.

اکبری مدعی شد که سفر رئیسی «می‌تواند هم تاثیرات منطقه‌ای و هم فرامنطقه‌ای داشته باشد و در عین حال به تقویت و توسعه روابط دو کشور در تمامی حوزه‌ها کمک کند.»

جمهوری اسلامی در طول جنگ داخلی سوریه حضور نظامی خود را در سوریه پررنگ کرد اما بارها مواضع آن مورد حمله اسرائيل قرار گرفته است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه این اولین سفر یک رئیس جمهوری ایران به دمشق از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه در سال ۲۰۱۱ خواهد بود.

آخرین رئیس جمهوری که از ایران به پایتخت سوریه سفر کرد محمود احمدی نژاد بود که آن سفر را در سپتامبر ۲۰۱۰ انجام داد.

XS
SM
MD
LG