لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۸

تاکید دولت بایدن بر تعامل سازنده با کنگره و متحدان اروپایی درباره ایران


معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه، با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده در رابطه با ایران بر تعهد این کشور به تعامل با متحدان اروپایی تاکید کرد.

ودانت پاتل در پاسخ به پرسشی درباره نشست اخیر دوحه ـ که در آن علی باقری، نماینده جمهوری اسلامی ـ از بحث در مورد «لغو تحریم‌ها» ابراز خرسندی کرده بود ـ ضمن خودداری از اظهار نظر درباره جزئیات این نشست، بر تعهد ایالات متحده به گفت‌وگوی مداوم با متحدان تاکید کرد.

در ادامه این نشست خبری وقتی که بحث به لایحه دوحزبی با هدف دائمی کردن تحریم‌های جمهوری اسلامی رسید، پاتل از «بیان موضع» درباره این قانون خاص خودداری کرد و اظهار داشت که در مورد روندهای جاری کنگره اظهار نظر نمی‌کند.

با این حال وی بر اهمیت مقابله با فعالیت‌های «بدخواهانه و بی‌ثبات‌کننده رژیم جمهوری اسلامی» و نقشی که تحریم‌ها در پاسخگو کردن رژیم ایفا کرده است، تاکید کرد.

هنگامی که خبرنگاران از معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد «سطح ارتباط» با اروپایی‌ها پرسیدند، آقای پاتل ضمن اطمینان دادن به ایشان گفت که دولت ایالات متحده به طور منظم با شرکا و متحدان خود، از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا در تماس است ولی با این حال، وی با تاکید بر حساسیت گفت‌وگوهای جاری، از افشای جزئیات تماس‌ها خودداری کرد.

نگرانی دیگری که در این کنفرانس مطبوعاتی مطرح شد، تاخیر در تحقق درخواست «کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان» برای دریافت اطلاعات از وزارت خارجه درباره تعامل مجدد با جمهوری اسلامی بود.

آقای پاتل در پاسخ به این نگرانی، اهمیت تعامل نزدیک با کنگره را خاطرنشان و تاکید کرد که مقامات وزارت‌ خارجه به طور منظم با قانونگذاران در مورد سیاست ایالات متحده و جمهوری اسلامی تعامل دارند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا اخیرا در جریان جلسه استماع کنگره درباره این موضوع صحبت کرده است.

ودانت پاتل در حالی که جزئیاتی از نشست‌های آتی کنگره ارائه نکرد، اطمینان داد که دولت تعامل گسترده با قانونگذاران را حفظ خواهد کرد.

کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان صبح روز چهارشنبه ۳۱ خرداد دو قطعنامه را در ارتباط با نقض حقوق بشر در ایران و تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG