لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

واشنگتن‌پست: پهپادی که سربازان آمریکایی پایگاه «برج ۲۲» را کشت، شناسایی نشده بود


بر اساس ارزیابی اولیه حمله ۲۸ ژانویه به پایگاه «برج ۲۲» در اردن، که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی شد، مشخص شده است که ارتش آمریکا نتوانسته بود پهپاد مهاجم ساخت جمهوری اسلامی را شناسایی کند.

به گزارش واشنگتن‌ پست، یک مقام ارتش ایالات متحده که از این ارزیابی مطلع است، به واشنگتن پست گفت: «یافته‌های اولیه نشان می‌دهد که پهپاد به دلیل پرواز در ارتفاع پایین، شناسایی نشده بود.»

این یافته‌ها، ادعای قبلی مقامات مبنی بر اشتباه گرفتن پهپاد مهاجم با یک پهپاد آمریکایی که در حال بازگشت به پایگاه بود را رد می‌کند.

همچنین مشخص شده است که پایگاه «برج ۲۲» به سیستم دفاع هوایی برای سرنگونی پهپادها مجهز نبوده و تنها به سامانه‌های جنگ الکترونیکی برای از کار انداختن یا اختلال در مسیر پهپادها اتکا داشته است.

پرواز در ارتفاع پایین، یک راهبرد رایج برای فرار از رادار است و مقامات آمریکایی تأیید می‌کنند که پهپاد مهاجم به «برج ۲۲» در ارتفاع بسیار پایینی پرواز می‌کرده است.

به گفته یک مقام ارتش، «این ارزیابی بر اساس اکثریت قریب به اتفاق تهدیدها و ۹۹ درصد حملات [نیابتی جمهوری اسلامی] علیه تاسیسات در عراق و سوریه بود، اما ما منتظر تکمیل تحقیقات برای اعمال تغییرات از درس‌های آموخته شده در حمله هولناک به «برج ۲۲» نمی‌مانیم.»

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، پس از انجام عملیات تلافی‌جویانه ارتش آمریکا در عراق و سوریه، در بیانیه‌ای گفت: «حملات امروز به دستور من انجام شد و در زمان و مکان‌هایی دیگر، هر کجا که ما بخواهیم، ادامه خواهد داشت.»

XS
SM
MD
LG