لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

حملات آمریکا به مواضع سپاه پاسداران در عراق و سوریه؛ بایدن: پاسخ ما در زمان‌ها و مکان‌های دیگر ادامه خواهد داشت


جو بایدن در مراسم استقبال از ورود پیکرهای سربازان کشته‌شده آمریکایی
جو بایدن در مراسم استقبال از ورود پیکرهای سربازان کشته‌شده آمریکایی

 فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن را در عراق و سوریه بامداد شنبه ۱۴ بهمن به وقت محلی هدف حملات هوایی قرار داده است.

فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرد عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن را در عراق و سوریه بامداد شنبه ۱۴ بهمن به وقت محلی هدف حملات هوایی قرار داده است.

براساس این اعلام، نیروهای ارتش ایالات متحده بیش از ۸۵ نقطه را در این دو کشور با هواپیماهای متعدد، از جمله بمب‌افکن‌های دوربرد که از ایالات متحده پرواز و به منطقه اعزام شده بودند، هدف قرار دادند.

رئیس جمهور ایالات متحده پس از انجام عملیات ارتش آمریکا در عراق و سوریه، در بیانیه‌ای گفت: «حملات امروز به دستور من انجام شد و در زمان و مکان‌هایی دیگر، هر کجا که ما بخواهیم، ادامه خواهد داشت.»

جو بایدن گفت: «بعدازظهر جمعه، به دستور من، نیروهای نظامی ایالات متحده اهداف و تأسیساتی در عراق و سوریه را که سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن برای حمله به نیروهای آمریکایی استفاده می‌کردند، مورد حمله قرار دادند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ایالات متحده به دنبال درگیری در خاورمیانه یا هیچ جای دیگر در جهان نیست، اما همه کسانی که به دنبال آسیب رساندن به مردم باشند باید بدانند که اگر به یک آمریکایی آسیب بزنید، ما پاسخ خواهیم داد.»

به گفته سنتکام، در حملات هوایی بامداد شنبه بیش از ۱۲۵ مهمات دقیق به کار گرفته شد و تأسیساتی شامل ستاد عملیات فرماندهی و کنترل، مراکز اطلاعاتی، انبارهای راکت‌ و موشک‌، انبارهای هواپیماهای بدون سرنشین، و تأسیسات زنجیره تأمین تدارکات و مهمات گروه‌های شبه‌نظامی و حامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منهدم شد.

سنتکام تاکید کرد مراکز هدف قرار گرفته شده نقاطی بودند که حملات علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف را تسهیل می‌کردند.

همزمان، خبرگزاری فرانسه از قول دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، از کشته شدن دستکم ۱۸ تن از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه خبر داد و گفت پنج تن از آنها در دیرالزور کشته شدند.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به وقت واشنگتن پس از انجام عملیات ارتش آمریکا در عراق و سوریه گفت، هدف از این حملات کاهش توان تهاجمی نیروهای متخاصم است و واکنشی که از امشب آغاز شد، امشب پایان نخواهد یافت.

جان کربی که در یک کنفرانس خبری با خبرنگاران صحبت می کرد، در ادامه اظهارات خود همچنین تاکید کرد که ایالات متحده خواهان جنگ و تقابل رودررو با جمهوری اسلامی نیست، اما به هرگونه حمله به منافع و نیروهای آمریکا پاسخ خواهد داد.

حملات تلافی‌جویانه آمریکا ساعاتی پس از ورود پیکرهای سه سرباز کشته شده آمریکایی به ایالات متحده انجام شد. رئیس جمهوری آمریکا و همسرش، وزیر دفاع آمریکا و شماری از دیگر مقام‌ها در مراسم ورود پیکرهای این سربازان در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی پایخت حضور داشتند.

آسوشیتدپرس پیشتر در روز جمعه از قول یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده استحکامات دفاعی خود را در پایگاه «برج ۲۲» در اردن، که مورد حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته بود، تقویت کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG