لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

واکنش‌ها به حملات آمریکا به مواضع سپاه پاسداران در عراق و سوریه ادامه دارد؛ بایدن: پاسخ ما در زمان‌ها و مکان‌های دیگر ادامه خواهد داشت


در پی حملات نظامی بامداد شنبه ارتش آمریکا به برخی از پایگاه‌های نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در سوریه و عراق، واکنش‌ها به آن همچنان ادامه دارد. در این بین بریتانیا از حق آمریکا برای واکنش به کشته شدن سه سرباز خود حمایت کرد. استرالیا نیز از این حملات حمایت کرد و وزیر خارجه لهستان هم این حملات را نتیجه «بازی نیابتی‌های حکومت ایران با آتش» نامید که حالا خودشان را می‌سوزاند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی دولت بریتانیا در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه «بریتانیا و ایالات متحده متحدان ثابت قدم هستند» گفت: «ما در مورد عملیات آنها اظهار نظر نمی‌کنیم، اما از حق آنها برای پاسخ به حملات حمایت می‌کنیم.»

به گفته این سخنگوی دولت، بریتانیا «مدت‌هاست که فعالیت بی‌ثبات‌کننده [حکومت] ایران در سراسر منطقه، از جمله حمایت سیاسی، مالی و نظامی این کشور از تعدادی از گروه‌های شبه‌نظامی را محکوم» کرده‌ است.

در همین زمینه، یک سخنگوی معاون نخست وزیر استرالیا نیز امروز گفت که «نیات ایالات متحده در انجام این حملات روشن است.»

این سخنگوی دولت استرالیا گفت: «استرالیا حملات گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت حکومت ایران به نیروهای آمریکایی در اردن را محکوم می‌کند.»

این سخنگو با تاکید بر اینکه «ایالات متحده به صراحت اعلام کرده است که این حملات در پاسخ [به کشته شدن نیروهای آمریکایی] انجام داده است» گفت: «ما می‌دانیم که [حکومت] ایران مدت‌‌ها است که یک بازیگر بدخیم در منطقه بوده، از جمله با حمایت از حماس و سایر تروریست‌ها.»

لهستان نیز می‌گوید که حملات تلافی جویانه آمریکا به اهداف مرتبط با حکومت ایران در عراق و سوریه نتیجه «بازی با آتش» توسط نیروهای نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رادک سیکورسکی، وزیر امور خارجه لهستان هنگام ورود به محل دیدار با همتایان اتحادیه اروپا در بروکسل، به خبرنگاران گفت: نیابتی‌های [حکومت] ایران ماه‌ها و سال‌ها با آتش بازی کرده‌اند و اکنون همان آتش آنها را می‌سوزاند.»

آمریکا از بامداد شنبه به وقت محلی، مجموعه حملات هوایی را به مراکز و پایگاه‌های نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه و عراق انجام داد که به گفته رئیس جمهوری ایالات متحده اولین مرحله از مجموعه حملاتی است که در پی کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن صورت خواهد گرفت.

فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده، سنتکام، پیش از این اعلام کرد که عوامل نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به آن را در عراق و سوریه در بامداد شنبه ۱۴ بهمن به وقت محلی هدف حملات هوایی قرار داده است.

براساس این اعلام، نیروهای ارتش ایالات متحده بیش از ۸۵ نقطه را در این دو کشور با هواپیماهای متعدد، از جمله بمب‌افکن‌های دوربرد که از ایالات متحده پرواز و به منطقه اعزام شده بودند، هدف قرار دادند.

رئیس جمهور ایالات متحده نیز پس از انجام عملیات ارتش آمریکا در عراق و سوریه، در بیانیه‌ای گفت: «حملات امروز به دستور من انجام شد و در زمان و مکان‌هایی دیگر، هر کجا که ما بخواهیم، ادامه خواهد داشت.»

جو بایدن گفت: «بعدازظهر جمعه، به دستور من، نیروهای نظامی ایالات متحده اهداف و تاسیساتی در عراق و سوریه را که سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن برای حمله به نیروهای آمریکایی استفاده می‌کردند، مورد حمله قرار دادند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «ایالات متحده به دنبال درگیری در خاورمیانه یا هیچ جای دیگر در جهان نیست، اما همه کسانی که به دنبال آسیب رساندن به مردم باشند باید بدانند که اگر به یک آمریکایی آسیب بزنید، ما پاسخ خواهیم داد.»

به گفته سنتکام، در حملات هوایی بامداد شنبه بیش از ۱۲۵ مهمات دقیق به کار گرفته شد و تاسیساتی شامل ستاد عملیات فرماندهی و کنترل، مراکز اطلاعاتی، انبارهای راکت‌ و موشک‌، انبارهای هواپیماهای بدون سرنشین، و تاسیسات زنجیره تامین تدارکات و مهمات گروه‌های شبه‌نظامی و حامیان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منهدم شد.

سنتکام تاکید کرد مراکز هدف قرار گرفته شده نقاطی بودند که حملات علیه نیروهای آمریکایی و ائتلاف را تسهیل می‌کردند.

همزمان، خبرگزاری فرانسه از قول «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن، از کشته شدن دستکم ۱۸ تن از شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در شرق سوریه خبر داد و گفت پنج تن از آنها در دیرالزور کشته شدند.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز روز جمعه به وقت واشنگتن پس از انجام عملیات ارتش آمریکا در عراق و سوریه گفت، «هدف از این حملات کاهش توان تهاجمی نیروهای متخاصم است و واکنشی که از امشب آغاز شد، امشب پایان نخواهد یافت.»

جان کربی که در یک کنفرانس خبری با خبرنگاران صحبت می‌کرد، در ادامه اظهارات خود همچنین تاکید کرد که ایالات متحده خواهان جنگ و تقابل رودررو با جمهوری اسلامی نیست، اما به هرگونه حمله به منافع و نیروهای آمریکا پاسخ خواهد داد.

حملات تلافی‌جویانه آمریکا ساعاتی پس از ورود پیکرهای سه سرباز کشته شده آمریکایی به ایالات متحده آغاز شد. رئیس جمهوری آمریکا و همسرش، وزیر دفاع آمریکا و شماری از دیگر مقام‌ها در مراسم ورود پیکرهای این سربازان در یک فرودگاه نظامی در نزدیکی پایتخت حضور داشتند.

آسوشیتدپرس پیش‌تر در روز جمعه از قول یک مقام آمریکایی گزارش داد که ایالات متحده استحکامات دفاعی خود را در پایگاه «برج ۲۲» در اردن، که مورد حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار گرفته بود، تقویت کرده است.

XS
SM
MD
LG