لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

وزارت برق عراق؛ ایران صادرات گاز را قطع کرد


نحوه پرداخت بدهی‌های عراق به ایران همچنان چالش روابط دو کشور
نحوه پرداخت بدهی‌های عراق به ایران همچنان چالش روابط دو کشور

پایگاه خبری «میدل ایست نیوز» به نقل از احمد موسی، سخنگوی وزارت برق عراق نوشت که ایران گاز صادراتی به عراق را بدون اعلام قبلی متوقف کرده است.

احمد موسی یکشنبه شب گذشته در یک مصاحبه تلویزیونی تاکید کرده که ایران زمانی که دمای هوا در عراق به ۵۱ درجه سانتیگراد رسیده، بدون اعلام قبلی گاز را قطع کرده و نیروگاه‌های عراق به علت نبود گاز از کار افتاده است.

به گفته موسی نیروگاه المنصوریه و الصدر، جنوب بغداد، الرشید، التاجی، خور الزبیر و سایر نیروگاه‌ها به دلیل کاهش گاز وارداتی از ایران از کار افتاده‌اند.

سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که ایران هشداری بابت کاهش گاز نداده و عراق را با کاهش گاز غافلگیر کرده است.

به گفته او ایران در مورد قطع گاز صادراتی به عراق گفته است که «اموالی در عراق داریم که باید پرداخت شود.»

بر اساس گزارش پیشین صدای آمریکا از روابط مالی ایران و عراق؛ ائتلافی از جناح‌های طرفدار جمهوری اسلامی در عراق روز یکشنبه از بغداد خواستند که برای باز شدن مسیر پرداخت بدهی‌ چند میلیارد دلاری گازی عراق به جمهوری اسلامی، به آمریکا فشار بیاورد.

عراق اگر چه برای تامین یک سوم انرژی مورد نیاز خود به شدت به گاز وارداتی از ایران متکی است، ولی تحریم‌های آمریکا بر نفت و گاز جمهوری اسلامی توانایی بغداد را برای بازپرداخت بدهی‌ها محدود کرده است.

بنابر گزارش‌های منتشر شده در چند ماه گذشته، وجوه پرداخت‌شده در یک حساب بانکی نزد بانک تجارت عراق نگهداری می‌شود تا جمهوری اسلامی از آن «فقط» برای پرداخت هزینه واردات «غذا و دارو» استفاده کند.

احمد موسی هفته گذشته گفته بود که عراق همه وجوه پرداخت‌شده برای واردات انرژی از ایران را، که مبلغ کل آن ۱۱ میلیارد دلار است، در یک حساب امانی در «بانک تجارت» عراق واریز کرده است، اما برای تسویه حساب و پرداخت نهایی، به «تایید آمریکا» نیاز دارد.

در این راستا، ائتلافی از گروه‌های شیعه مرتبط با جمهوری اسلامی ایران، که به عنوان «لابی جمهوری اسلامی» بر مجلس عراق مسلط هستند، از دولت عراق خواسته‌اند که ضمن «تماس با ایالات متحده خواستار آزاد شدن بدهی‌های پرداخت‌نشده برای واردات گاز از جمهوری اسلامی» بشود.

در همین رابطه متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، پیش‌تر درباره اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی خارج از کشور، به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود: «ایران فقط می‌تواند به وجوهی که در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود برای تراکنش‌های بشردوستانه و غیر تحریمی دسترسی داشته باشد.»

متیو میلر در تشریح دلایل این اقدام گفته بود: «این‌ها اقداماتی است که برای چندین سال انجام شده و مربوط به دولت قبلی است که در آن ایالات متحده تراکنش‌های مشابه را به طور مداوم مطابق با قوانین ایالات متحده و با هماهنگی کامل با دولت عراق تایید کرده است.»

اوایل خرداد ماه با کاهش حجم گاز صادراتی به عراق؛ وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد طرف ایرانی علت کاهش صادرات گاز را ناشی از «موضوعات فنی» دانسته و تاکید کرده که تهران هیچ تصمیمی برای کاهش صادرات گاز به عراق ندارد.

رویترز نیز به نقل «فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نوشته بود که طی تماس تلفنی به امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود گفته که کاهش میزان گاز ورودی از ایران، به‌کاهش تولید برق، افزایش خاموشی‌ها و اختلال در زندگی روزمره مردم عراق منجر خواهد شد.

در هفته‌های گذشته مقامات جمهوری اسلامی بارها ادعا کردند که بدهی‌های عراق به ایران را دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG