لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

یک ایرانی‌تبار به عنوان مظنون به قتل بنیانگذار اپلیکیشن «کش‌اپ» در سان‌فرانسیسکو دستگیر شد


نیما مومنی باب لی
نیما مومنی باب لی

پلیس شهر سان‌فرانسیسکو می‌گوید روز پنج‌شنبه یک مرد ایرانی‌تبار به نام «نیما مومنی» را به عنوان مظنون به قتل «باب لی» بنیانگذار اپلیکیشن کش‌اَپ دستگیر کرد.

پلیس تایید کرد که مظنون قربانی را می‌شناخته اما از توضیح بیشتر درباره انگیزه احتمالی این جنایت خودداری کرد.

آقای لی، حوالی ساعت ۲:۳۰ بامداد چهارم آوریل (۱۵ فروردین) به حالت تلوتلو خوردن در خیابان‌های سان‌فرانسیسکو، به دلیل خونریزی ناشی از ضربات چاقو پیدا شد. او که ۴۳ ساله بود، بر اثر جراحات وارده در بیمارستان درگذشت.

باب لی در جامعه فناوری آمریکا فردی شناخته‌شده بود که با اندرويد در گوگل و اسکوئر همکاری کرده است.

برنامه کش‌اپ که به نوشته نشریه فوربز ۴۰ میلیارد دلار ارزش دارد، به عنوان جایگزینی برای خدمات بانکداری سنتی به کاربران امکان انتقال پول از طریق یک برنامه تلفن همراه را می‌دهد.

بازداشت نیما مومنی

ویلیام اسکات، رئیس پلیس سان‌فرانسیسکو در یک کنفرانس خبری از دستگیری نیما مومنی، موسس ۳۸ ساله شرکت نرم‌افزاری اکسپند آی تی، به ظن قتل در شهر اِمری ویل، کالیفرنیا خبر داد. او قرار است روز جمعه در دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شود.

شبکه محلی ای‌بی‌سی۷ در گزارشی درباره این بازداشت نوشت، مظنون به قتل در زندان سان‌فرانسیسکو، بنابر آنچه روک جنکینز، دادستان منطقه سان‌فرانسیسکو گفته، به اتهام قتل تحت بازداشت است.

براساس اطلاعات عمومی حساب لینکدین آقای مومنی، او فارغ التحصیل از دانشگاه برکلی کالیفرنیا است.

این منبع نوشت صبح پنجشنبه منزل خواهر نیما مومنی مورد تفتیش قرار گرفته است. خانه او در یک برج در سان‌فرانسیسکو، تنها چهار خیابان با محلی که باب لی مورد حمله با چاقو قرار گرفت، فاصله دارد. دیلی میل در گزارش خود عکس‌هایی از خزر خواهر او منتشر کرد و نوشت همسر خزر مومنی، دکتر دینو الیاس نیا، جراح پلاستیک شناخته‌شده در سانفرانسیسکو است.

دیلی میل در گزارش خود جزئیاتی درباره آقای مومنی منتشر کرد و نوشت: مومنی مانند باب لی در حوزه تکنولوژی کار می‌کرد... هنوز جزئیاتی از ارتباط احتمالی این دو نفر منتشر نشده است... محل زندگی مومنی که او در آن بازداشت شده یک آپارتمان دو خوابه است که حدود ۷۰۰ هزار دلار ارزش دارد.

گفته شده آقای مومنی در منطقه اِمری ویل در شرق سان‌فرانسیسکو کار و اقامت داشته است.

به نوشته نیویورک تایمز، نیما مومنی هیچ سابقه کیفری ندارد و تنها دو مورد اتهام کوچک از جمله رانندگی در حین مستی در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۱۱ دشت که در نهایت تبرئه شد.

«سام سینگر» یک مدیر روابط عمومی در شهر سان‌فرانسیسکو که همسایه نیما مومنی است، می‌گوید او یک همسایه خوب و صمیمی بود. دفتر او یک جای کلاسیک سان‌فرانسیسکویی برای کارهای تک بود.

براساس گزارش شبکه فاکس محلی سان‌فرانسیسکو، یک همسایه دیگر گفت: همه نیما را می‌شناختند... مومنی بسیار سخاوتمند به نظر می‌رسید. اگر از هرکسی درباره او بپرسید، همین را می‌گوید.

هنوز وکیل یا خانواده آقای مومنی در باره این اتهام صحبتی نکرده‌اند.

قتل آقای لی در سان‌فرانسیسکو به دلیل جنایت در شهر در میانه افزایش شمار بی‌خانمان‌ها و مصرف عمومی مواد مخدر، موجب خشم عمومی شد.

از جمله این منتقدان، ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس اکس و مالک توییتر و تسلا بود که در توییتی نوشت: «جنایت خشونت آمیز در سان‌فرانسیسکو وحشتناک است.» او مقامات شهر را متهم کرد که به راحتی مجرمان را آزاد می‌کنند.

در مقابل اما بروک جنکینز، دادستان منطقه سان‌فرانسیسکو، در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه، ماسک را به انتشار اطلاعات نادرست درباره جنایت متهم کرد.

او گفت: «باید اشاره کنم که اظهارات غیرمسئولانه‌ای همانند آنچه در توئیت آقای ماسک وجود دارد، باعث گمراهی عمومی درباره سانفرانسیسکو می‌شود و همچنین بر پیگیری عدالت برای قربانیان جنایت تاثیر منفی می‌گذارد.»

در این گزارش علاوه بر منابعی‌ که در بالا ذکر شد، از جزئیاتی در سایت سانفرانسیسکو کرونل هم استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG