لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۵

ترکیه سه شبکه خبری را به دلیل پوشش انتقادی  اخبار زلزله جریمه کرد


آثار زمین‌لرزه در ترکیه
آثار زمین‌لرزه در ترکیه

با ادامه نارضایتی‌ها در ترکیه نسبت به نحوه کمک‌رسانی‌ها به مناطق زلزله‌زده و کیفیت ساختمان‌سازی‌ها، وزیر کشور ترکیه گفت تحقیقات را در مورد پیمانکاران ساختمانی که مظنون به نقض استانداردهای ایمنی هستند، گسترش می‌دهد.

به گزارش رویترز سلیمان سویلو، گفت ۵۶۴ نفر تاکنون شناسایی شده‌ و ۱۶۰ نفر رسما بازداشت شده‌اند و افراد بسیار بیشتری هم زیر بررسی‌ها قرار دارند.

شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس گزارش داده است که بسیاری از ساختمان‌هایی که در ترکیه نابود شدند، ساختمان‌های نوساز بودند.

زمین‌لرزه‌های دوگانه ترکیه (۷.۸ و ۷.۵ در مقیاس امواج درونی) که یکی پس از دیگری رخ داد، بخش‌های عمده‌ای از جنوب ترکیه و شمال سوریه را نابود کرد و ۴۷ هزار نفر را کشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه بیش از ۴۳ هزار نفر در ترکیه کشته شده‌اند.

در همین حال دولت ترکیه به گزارش‌ها از انتقادات در مورد نحوه عملکردش واکنش نشان می‌دهد و تشکیلات ناظر بر رسانه‌های ترکیه سه شبکه را به دلیل نحوه پوشش اخبار زلزله جنوب این کشور جریمه کرد.

به گزارش گاردین، هالک تی وی، تله ۱ و فاکس، هر سه بر اساس درآمدهای یک ماه قبل خود جریمه شدند. آنها از کاستی‌ها در واکنش دولت ترکیه به زمین لرزه، گزارش‌های مختلفی پخش کرده بودند.

اردوغان پس از کودتای نافرجامی که در سال ۲۰۱۶ علیه او صورت گرفت، بسیاری از رسانه‌ها را تحت کنترل دولت و متحدان تجاری خود قرار داد.

زمین‌لرزه هزاران ساختمان را در ترکیه ویران کرده و به تعداد بسیاری نیز آسیب‌های شدیدی وارد کرده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، وعده داده است که ظرف یک سال، ساختمان‌ها دوباره ساخته شود. بیش از یک میلیون نفر بر اثر زمین لرزه بی‌خانمان شده‌اند.

وزیر کشور ترکیه گفت ۳۱۳هزار چادر برپا شده است و ۱۰۰هزار واحد مسکونی کانتینری نیز در مناطق زلزله زده مستقر می‌شود.

شماری از امدادگران بین‌المللی نیز به دلیل نا‌امنی‌ها در ترکیه، از جمله گزارش‌های مربوط به تیراندازی، کار امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده را مدتی متوقف کردند.

XS
SM
MD
LG