لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

یک مقام صنفی: عیدی افراد دارای معلولیت هنوز پرداخت نشده است


تجمع اعتراضی معلولان - آرشیو
تجمع اعتراضی معلولان - آرشیو

سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های مردم‌نهاد افراد دارای معلولیت روز پنجشنبه با اشاره به پرداخت نشدن معوقات حدود ۱۰ ماهه این گروه اجتماعی گفت که عیدی مددجویان زیر پوشش سازمان بهزیستی نیز که معادل یک ماه مستمری آنها است، پرداخت نشده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی‌همت محمودنژاد در این ارتباط از مقامات مسئول، از جمله رئیس کمیته نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان، خواست تا علت این تأخیر را روشن کنند.

به گفته آقای محمودنژاد، «هیچ سبد حمایتی در خصوص سال نو و ماه رمضان به معلولان اختصاص نیافته است؛ این موضوع در سال جدید، کام معلولان را با عدم پرداخت عیدی یا وجه جبرانی تلخ کرده است.»

او از صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، خواست به این مسئله توجه کند و افزود: «در طول ۱۵ سال گذشته، عدم پرداخت عیدی معلولان با وجود گذشت ۱۰ روز از سال نو بی‌سابقه بوده است.»

در این ارتباط، رویا بابایی، خبرنگار حوزه حقوق معلولان با اشاره به وعده‌های انتخاباتی ابراهیم رئیسی درباره تأمین حقوق افراد دارای معلولیت، در توییتی نوشته است: «تنها کاندیدایی که روی حمایت از معلولان مانور می‌داد، در دولتش، نان خالی را هم به آنان زیاد دید!»

پیش از این، صدها تن از افراد دارای معلولیت و مدیران مراکز غیردولتی تحت پوشش بهزیستی روز ۲۷ اسفند «در اعتراض به معوقات حدود ۱۰ ماهه خود و همچنین عهدشکنی و عدم پایبندی مسئولان برنامه و بودجه به تعهداتشان» در مقابل سازمان برنامه و بودجه تحصن کرده بودند. آنها در گذشته نیز تجمع های اعتراضی برگزار کرده اند.

در واکنش به این اعتراض ها، سازمان گفته بود که اعتبار مورد نیاز باید توسط سازمان برنامه و بودجه تامین شود و پس از تجمع ۲۷ اسفند قول پرداخت معوقات تا پایان فروردین را داد.

در همین حال، به گزارش اسکانیوز، بهروز مروتی، فعال حوزه معلولان، روز هفتم فروردین با انتقاد از نادیده گرفتن حق معلولان در بودجه ۱۴۰۲ گفت: «با وجود تلاش‌های ما، ردیف بودجه قانون حمایت از معلولان حذف شد و گفته شده که هزینه آن به بودجه بهزیستی افزوده شده است.»

او افزود: «اما تا زمانی که دستورالعمل‌های داخلی اعلام نشود، نمی‌توان درباره آن اظهارنظری کرد.»

XS
SM
MD
LG