لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

یک نماینده مجلس شورای اسلامی: از پرداخت حقوق معلمان عاجزند اما مدعی مهار تورم هستند 


مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت جمهوری اسلامی
مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت جمهوری اسلامی

دولت جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر با بحران فراینده‌ای در حوزه مدیریت اقتصاد کشور مواجه شده، تا آنجا که همزمان با رشد نقدینگی، کاهش ارزش بهای پول ملی و افزایش تورم، پرداخت حقوق برخی کارمندان نیز به تعویق افتاده است.

محمود احمدی‌بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با انتشار توییتی، به ادعای اخیر مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت ابراهیم رئیسی مبنی بر «کاهش تورم» واکنش نشان داده و آن را «بی‌اساس» دانسته است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان نقل قول کوتاهی از میرکاظمی که «می‌توانیم تورم را به زیر ۳۰ درصد برسانیم....»، نوشته است: «از مدیریت پرداخت یکماه حقوق معلمان عاجز و ناتوانید، آنوقت این ادعای درشت را دارید؟!!!»

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت جمهوری اسلامی هشتم فروردین‌ماه در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا»، مدعی شده بود: «اگر جدی عمل کنیم، می‌توانیم تورم را به زیر ۳۰ درصد هم برسانیم.»

این سخنان که طی روزهای گذشته با واکنش‌های انتقادی فراوانی روبرو شده، در شراطی عنوان می‌شود که کماکان نرخ برابری دلار با ریال همچون هفته‌های پایانی سال ۱۴۰۱ در حال رشد است و به محدوده ۵۴ هزار تومان نزدیک شده است.

از سوی دیگر، حقوق برخی از کارکنان دولتی به ویژه معلمان باوجود وعده‌های فراوان مدیران ارشد جمهوری اسلامی، از اسفندماه تا کنون پرداخت نشده و یا دارای کسری‌های فراوانی بوده است.

با این وجود، بخش‌های مختلف دولت جمهوری اسلامی در هفته گذشته و جاری، سعی کرده‌اند نابسامانی و «عجز» در پرداخت بخشی از حقوق کارکنان را به گردن دیگر بخش‌های اجرایی بیاندازند و از بیان دلایل اصلی بروز آن اجتناب کنند.

در چنین شرایطی، یکی از مدیران ارشد دولت ابراهیم رئیسی مدعی شده که می‌‌تواند تورم را به زیر «۳۰ درصد» در سطح جامعه برساند، آن هم وقتی که بنا بر آمار رسمی، تورم در جامعه «۴۶/۵ درصد» و در برآوردهای غیر رسمی «حدود ۷۹ درصد» است.

XS
SM
MD
LG